هنر و تجربه: مستند جنجالی «شهروند شماره چهار» به کارگردانی لورا پویترس که به عنوان بهترین مستند سال ۲۰۱۴ از سوی انجمن بین المللی مستند انتخاب شده، روز جمعه ۲۵ ادیبهشت ساعت ۲۱ از شبکه مستند صدا و سیما پخش می‌شود.

«شهروند شماره چهار» در مورد زندگی ادوارد اسنودن، کارمند سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا و پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی است که علیه این سازمان، دست به افشاگری می‌زند. این مستند به کارگردانی و تهیه کنندگی لورا پویترس در سال ۲۰۱۴ ساخته شده و اسکار بهترین مستند سال ۲۰۱۵ را به خود اختصاص داده است.

پس از افشاگری‌های اسنودن در ژوئن ۲۰۱۳، او اسنادی را در دسترس عموم قرار داد که نشان دهنده جزئیات چگونگی تلاش گسترده ایالات متحده امریکا و انگلستان (با همکاری کانادا، استرالیا و نیوزیلند؛ که مجموعه این ۵ کشور را «پنج چشم» می گویند) برای نظارت و جاسوسی گسترده، به ویژه از طریق اینترنت است. برخی از اسناد منتشر شده نشان می‌دهد اطلاعات مخابره شده مردم در مقیاسی بسیار وسیع تر از آنچه پیش‌تر تصور می‌شد رهگیری و شنود می‌شود.بر اساس اسناد طبقه بندی شده ارائه شده توسط ادوارد اسنودن در رسانه‌ها، فعالیت‌های جاسوسی ایالات متحده امریکا و انگلستان نه تنها در برابر کشورهای خارجی انجام می‌شود، بلکه در برابر شهروندان خود این کشورها، و نیز متحدان ایالات متحده مانند ناتو و کشورهای اتحادیه اروپا نیز صورت می گیرد.