هنر و تجربه: وودی آلن، فیلم‌ساز کهنه کار آمریکایی با تازه ترین فیلمش «مرد غیرمنطقی» با بازی خوآکین فانیکس و اما استون، در بخش خارج از مسابقه جشنواره کن حاضر است. او پس از نمایش فیلمش که داستان عشق یک استاد دانشگاه و شاگردش را به تصویر می‌کشد در کنفرانس مطبوعاتی گفت که فیلم‌سازی را برای پرت کردن حواس خود از مرگ انجام می‌دهد و زمانی که قصد دارد تا یک صحنه را بگیرد و فیلمی را به سرانجام برساند مرگ و زوال را فراموش می‌کند.
آلن توضیح داد که فیلم‌هایش را پس از ساخت نگاه نمی‌کند چون اشتباهاتی که می‌بیند او را وادار به برداشت‌های مجدد کل نماهای فیلم می‌کند. «در دوران چارلی چاپلین، فیلم‌سازی اینقدر هزینه نداشت و او می‌توانست هر صحنه‌ای را هر چقدر دوست دارد مجدد فیلم‌برداری کند. من هم وقتی فیلم‌هایم را دوباره می‌بینم ، به اشتباهاتم پی می‌برم و آرزو می‌کنم می‌توانستم بازیگران را دوباره سر کار برگردانم و کل فیلم را دوباره بسازم.»
این فیلم ساز ۷۹ ساله که سال قبل با کمپانی آمازون برای ساخت یک سریال قرارداد بسته، از این کار اظهار ندامت کرد و کار با یک استودیو را یک تجربه اسفناک خواند:«نباید تن به این کار می‌دادم. فکر می‌کردم کار ساده‌ای باشد اما اینطور نیست. امیدوارم آمازون را ناامید نکنم چون به کاری که می‌کنم وارد نیستم. من اهل سریال‌های تلویزیونی نیستم و نمی‌دانم در حال حاضر دارم چکار می‌کنم.»
در این نشست، کارگردان «آنی هال» حاضرین را از جملات کنایه‌آمیز و بدبینی همیشگش‌اش بی‌نصیب نگذاشت:«هنرمندان می‌توانند تلاش ‌کنند تا معنایی برای هستی خود بیابند، اما در واقع خود را فریب می‌دهند. هر چه را که در زندگی خود خلق کنید از میان خواهد رفت.» او همچنین از روابط صرفاً حرفه‌ای خود با عوامل فیلمش سخن گفت و اضافه کرد که بعد از اتمام فیلمش دیگر با کسی در ارتباط نیست:«کیت بلانشت را از سه سال پیش تاکنون (بعد از فیلم «یاسمن غمگین» و گرفتن اسکار توسط بلانشت برای این فیلم) ندیده‌ام؛ حتی تلفنی هم با او صحبت نکرده‌ام. بازیگران می‌آیند سر فیلم‌برداری و روز آخر کار، همه گریه می‌کنند ولی بعد از آن همه می‌رویم سراغ کار و زندگی‌مان.»

برچسب‌ها: