هنر و تجربه: برنامه‌های نخستین مجموعه نشست تحلیلی تاریخ سینمای مستند ایران با نام «داکیومنتری به روایت ایرانی» اعلام شد.این مجموعه نشست‌ها از ۲۹ تا ۳۱ اردیبهشت در سالن فارابی دانشگاه هنر برگزار خواهند شد.
محمد تهامی‌نژاد، همایون امامی، پیروز کلانتری، روبرت صافاریان، شهاب اسفندیاری، حمید دهقان‌پور و مهرداد فراهانی از جمله اساتیدی هستند که در این نشست‌ها درباره سینمای مستند ایران و تاریخچه آن صحبت می‌کنند.
آرین طاهری، دبیر علمی «نشست داکیومنتری به روایت ایرانی» درباره برنامه‌های این نشست علمی گفت: «این مجموعه نشست ها از ده جلسه مجزا تشکیل شده که در سه روز متوالی در سالن فارابی دانشگاه هنر برگزار می شود. در این نشست ها، دو جلسه نمایش فیلم داریم، که در آنها آثار شاخصی از ادوار مختلف تاریخ سینمای مستند ایران را به نمایش می گذاریم. این آثار، فیلم هایی هستند که برای طرح و جاافتادن مطالب نشست های بعدی سودمندند. نشست هایی که با حضور و ارائه صاحبنظران و پیشکسوتان عرصه مستندسازی و پژوهش در سینمای مستند ایران، به بررسی تحلیلی تاریخ سینمای مستند در ایران در مقاطع مختلف می پردازند.»
روز اول نشست‌ها به پخش فیلم‌هایی به عنوان نمونه و ارائه فشرده ای از یافته های پژوهشی گروه پژوهش سفیرفیلم که با محورهای موضوعی همایش مطابق است اختصاص دارد.
محمد تهامی‌نژاد پژوهشگر برجسته سینمای مستند در روز دوم درباره ورود و نمایش نخستین فیلم های مستند تا ساخته شدن اوّلین فیلم های خبری و مستند توسط فیلمسازان ایرانی صحبت خواهد کرد. همایون امامی از پژوهشگران و مستندسازان با سابقه سینمای مستند، ابعاد تازه ای از سینمای مستند دهه چهل ایران را معرّفی می‌کند و مهرداد فراهانی از چهره های نسل سوم پژوهشگران سینمای مستند ایران هستند، در همان جلسه و پس از ارائه ایشان، ویژگی های تاریخی، اجتماعی و هنری مستندسازی در دهه پنجاه شمسی را مرور خواهد کرد.
آخرین نشست روز دوم، به بررسی سینمای مستند جنگ در دهه شصت اختصاص دارد که اساتید و اعضای هیأت علمی دانشگاه هنر دکتر شهاب اسفندیاری و دکتر حمید دهقانپور  ارائه دهندگان این نشست خواهند بود.
روز سوم نشست ها، با بررسی تحلیلی سینمای مستند اجتماعی در دهه شصت آغاز می شود، که پیروز کلانتزی، مستندساز باتجربه‌ای که در حوزه نظری سینمای مستند هم فعال است، به بررسی این سینما می‌پردازد. نشست دوم از آخرین روز این مجموعه نشست ها، به تحوّلات دهه هفتاد و هشتاد سینمای مستند ایران اختصاص یافته است که طی آن روبرت صافاریان مستندساز، مترجم و منتقد سرشناس سینما ارائه دهنده مطالب مربوط به شکل گیری اصناف، آغاز انقلاب دیجیتال در مستندسازی و مسائل اجتماعی مربوط به این دو دهه از تاریخ سینمای مستند ایران است.
در آخرین نشست روز سوم با حضور نادر طالب زاده، مستندساز و تحلیل گر رسانه، به تحلیل ابعاد مختلف شکل گیری و تدام جریان های جدید فیلم سازی مسئله محور در درون گفتمان انقلاب اسلامی در نیمه نخست دهه نود پرداخته می شود.
گفتنی است علاقمندان برای شرکت در این مجموعه نشست های سه روزه می توانند با مراجعه به سایت Safirfilm.ir به صورت اینترنتی برای حضور در این کارگاه آموزشی ثبت نام کنند.

برچسب‌ها: