هنر و تجربه: جشنواره فیلم کوتاه نهال در دوازدهمین دوره و به روال دوره‌های قبل در کنار نمایش فیلم‌های شرکت‌کننده، تعدادی کارگاه آموزشی نیز برگزار می‌کند.
احمد الستی، امیر اثباتی، فرهاد توحیدی، محمد آلادپوش، مهرداد اسکویی و شهرام مکری اساتیدی هستند که این کارگاه‌ها را برگزار خواهند کرد.

اولین کارگاه برنامه‌ریزی شده کارگاه فیلم‌نامه‌نویسی فرهاد توحیدی است که روز پنجم خرداد از ساعت ۱۴ الی ۱۷ برگزار می‌شود. روز ششم خرداد احمد الستی در کارگاه فیلم تجربی شرکت می‌کند که این کارگاه در دو جلسه، یک جلسه صبح و یکی دیگر بعد از ظهر برگزار می‌شود.
در روزهای آتی از هفتم تا دهم خرداد هر روز یک کارگاه از ساعت ۱۴ الی ۱۷ در محل تالار جان بزرگی دانشگاه هنر واقع در خیابان ولی عصر، بالاتر از چهار راه ولی عصر، روبروی خیابان بزرگمهر برنامه‌ریزی شده است که موضوع این کارگاه‌ها و اساتید مدعو به ترتیب در روز هفتم خرداد کارگاه شناخت لنزها محمد آلادپوش، روز هشتم «طراحی» صحنه در برابر طراحی «صحنه» امیر اثباتی، نهم خرداد روش‌های شخصی فیلم‌سازی شهرام مکری و سرانجام دهم خرداد روش‌های شخصی فیلم‌سازی مستند مهرداد اسکویی هستند.

علاقمندان می توانند برای  اطلاعات بیشتر و ثبت نام اینترنتی کارگاه های آموزشی به سایت جشنواره به آدرسnahalfestival.art.ac.ir مراجعه کنند. هزینه شرکت در هرکدام از کارگاه‌ها ۱۵ هزار تومان خواهد بود که صرف تأمین هزینه‌های برگزاری جشنواره می‌شود.

جشنواره نهال هرساله به همت دانشجویان دانشگاه هنر و به دبیری یکی از دانشجویان سال دومی این دانشگاه برگزار می‌شود و اختصاص به نمایش و رقابت فیلم‌های دانشجویی ساخته شده در این دانشگاه و سایر دانشگاه‌های کشور دارد. امسال دوازدهمین دوره این جشنواره به دبیری شاهین دانشفر و از چهارم تا یازدهم خرداد ماه برگزار می‌شود.