هنر و تجربه: هشتمین جایزه گروه ملقب به «اتحاد مستند» این بار بر خلاف سال‌های گذشته که در جشنواره کن به برگزیده آن می‌رسید، توسط جشنواره لوکارنو اهدا خواهد شد.

هفت جشنواره مستند اروپایی (شامل جشنواره‌های مستند کپنهاگ،لایپزیگ، مارسی، پلانت، جلاوا، Visions du Reel Nyon و داکلیسبوآ) گروه «اتحاد مستند» را تشکیل می‌دهند و هدفشان ارتقای ژانر مستند و تبلیغ مستندهای خلاقانه و باکیفیت است. این گروه امسال برای این که جایزه سالانه مشترک خود را ارزش بیشتری بگذارند، اعلام آن و تقدیر از بهترین مستند را به خاطر تقویم شلوغ جشنواره کن، از این جشنواره بیرون آورده و لوکارنو را مقصد جدید خود اعلام کرده‌اند.

برنده جایزه پنج هزار پوندی اتحاد مستند طی مراسمی در روز ۱۵ مرداد(۸ آگوست) در جشنواره لوکارنو از بین مستندهای انتخاب شده به عنوان نماینده از هر جشنواره عضو اتحاد مستند، انتخاب و اعلام خواهد شد. هیات داوری این جایزه را جمعی از منتقدین فیلم اروپایی از جمله کریستین جانگن از سوییس، پیوتر ژرکاوسکی از لهستان، آنت والتر از آلمان و توماس استژکال از جمهوری چک تشکیل می‌دهند.

برگزیده نهایی از میان هفت مستند «معطل در کانتون» از دانمارک (نماینده کپنهاگن)، «توهم» از پرتغال (نماینده داکلیسبوآ)، «من از مردم هستم» از فرانسه (نماینده جلاوا)،«جن زده» از دانمارک (نماینده مارسی)، «همه چیز می‌سوزد» از آمریکا (نماینده لایپزیگ)، «قدم زدن زیر آب» از انگلیس (نماینده پلانت) و «سرزمین مادری» از عراق (نماینده Visions du Reel Nyon) انتخاب خواهد شد.