هنر و تجربه/رضا حسینی:عملکرد خودکار، در حال تبدیل شدن به ویژگی مشترک و عادی پهبادهای جدید است. لی‌لی نام پهباد جدیدی است که مثل یک استاکر، ساده و بی‌وقفه شما را تعقیب می‌کند.
در چند ماه اخیر خبر عرضه پهبادهای زیادی را شنیده‌ایم که هر کدام به‌نوعی از عملکرد خودکار بهره‌مند بوده‌اند. ابتدا خبر پهباد بهرام (Ares: که در اساطیر یونان نام «خدای جنگ» بوده و رومی‌ها آن را مریخ می‌نامیدند!) منتشر شد که به کاربرانش اجازه می‌داد مسیر پرواز و حرکات دوربین را به‌وسیله یک آی‌پاد طراحی و اجرا کنند. جالب این‌جا است که پهباد بهرام با استفاده از تکنولوژی پیشرفته جی‌پی‌اس، مسیرهای پرواز طراحی‌شده را به دقیق‌ترین شکل ممکن طی می‌کند.
سپس خبر پهباد «۳DR Solo» اعلام شد که مانورهای پیچیده دوربین را میسر می‌کرد، درست مانند دوربین‌های کابلی که با یک دکمه بر فراز لوکیشن‌های مورد نظر و در ارتفاع کم به حرکت درمی‌آمدند. این پهبادها هنوز به طور کلی به صورت دستی هدایت می‌شوند. این در حالی است که برای به پرواز درآوردن پهباد لی‌لی، فقط کافی است آن را جانانه به هوا پرتاب کنید. بله، این پهباد از آن نوعی است که برای به پرواز درآمدنش فقط باید آن را پرتاب کنید تا به راهش ادامه دهد.
پهباد لی‌لی منحصربه‌فرد است چون از ردیابی استفاده می‌کند که می‌توانید آن را با خودتان حمل کنید یا با محافظی ضدآب آن را روی مچ دست‌تان ببندید. لی‌لی با این این پهباد با استفاده از اطلاعاتی که دریافت می‌کند، همیشه می‌داند شما کجا هستید و می‌تواند دوربین را به صورت ایده‌آل تنظیم کند. خود این پهباد هم ضدآب است و می‌تواند از روی آب بلند شود یا روی سطح آن فرود آید. از جمله مشخصات فنی دوربین می‌توان به وضوح تصویر۱۰۸۰ پی ۶۰ فریم بر ثانیه ومیدان دید تصویر ۹۴ درجه اشاره کرد.
به این ترتیب پهباد لی‌لی برای کسانی که می‌خواهند بدون یادگیری منحنی پرواز و طراحی مسیرهای حرکتی ویژه‌ی پهبادهای کنترل دستی، به تصاویر هوایی خوب و قابل قبولی دست پیدا کنند، ابزار کاملا مناسب و وسوسه‌انگیزی است. یک ضعف ظاهری پهباد لی‌لی از نظر امنیتی این به نظر می‌رسد که ممکن است با افراد یا اجسام و موانع سر راهش برخورد کند و به‌موقع نتوان آن را متوقف کرد. البته به طور طبیعی، نقش کنترل‌کننده‌ پرواز در این میان خیلی مهم است.
اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود،‌ پهباد لی‌لی از اوایل سال میلادی جدید با قیمت هزار دلار در دسترس عموم قرار می‌گیرد.

برچسب‌ها: