هنر و تجربه: بنیاد فرهنگی- هنری ایتالیایی «فوندازیون پرادا» جشنواره‌ای  در میلان ایتالیا به راه انداخته که ۲۱ فیلم مورد علاقه پولانسکی به انتخاب خودش از جمله «همشهری کین»، «آرزوهای بزرگ»، «هملت» و «هشت و نیم» ، «دزدان دوچرخه» و … را از تاریخ ۲۲ می تا ۲۵ جولای (۱خرداد تا ۳ تیر)به نمایش درخواهد آورد. این بنیاد همچنین روز ۹ می (۱۹ اردیبهشت) برای افتتاح یک سینمای بزرگی که به تازگی تاسیس کرده، مستندی را در مورد پولانسکی به کارگردانی لورنت بوزرا، به نمایش درآورد که در آن منابع الهام این کارگردان در تاریخ سینما ،مورد بررسی قرار گرفته است.

خود پولانسکی در مورد ساخت این مستند می‌گوید:«وقتی از من خواسته شد تا برای افتتاح آن سینما برنامه‌ای داشته باشم، نمی‌دانستم چه کار با ارزشی می‌توانم انجام دهم. مسئولین این بنیاد تصور می‌کردند که بازگشت به دوران احساسی قدیم من یعنی زمانی که در اتاق‌های تاریک سینماها بودم و سعی می‌کردم بفهمم چه چیزی قوه خیال من را به حرکت انداخت و باعث شد تا بخواهم کارگردان بشوم، تجربه جالبی خواهد شد؛ هم نوستالژی دارد و هم رهایی بخش است. امیدوارم به اشتراک گذاشتن آن تجربه‌ها با کسانی که دوست دارند بدانند چرا خودم را وقف سینما کردم کمکی باشد تا نه تنها سینمای من را بهتر درک کنند بلکه فیلم‌های جریان ساز قدیمی که ممکن است فراموش شده باشند را دوباره ببینند.»

رومن پولانسکی  در سال ۲۰۰۲ به خاطر فیلم «پیانیست» نخل طلای کن و جایزهٔ اسکار بهترین کارگردانی را دریافت کرده و جایزه یک عمر دستاورد هنری جشنواره فیلم لوکارنو را هم در کارنامه خود دارد.

برچسب‌ها: