هنر و تجربه: کاوه سجادی حسینی که این روزها فیلم «شب، بیرون» او در سینماهای گروه هنر و تجربه در حال اکران است، در تدارک ساخت یک فیلم جدید است.
سجادی حسینی که در جشنواره سی و سوم فجر هم فیلم «بوفالو» را داشت، فضای فیلم‌نامه طرح جدیدش را فضایی تجربی توصیف کرد.
سجادی حسینی در گفت‌وگو با سایت هنر و تجربه در مورد دو طرحی که برای ساخت فیلم دارد گفت: «طرحی که بیشتر به ساخت نزدیک است، ترکیبی از چند نمایش‌نامه است که فیلم‌نامه‌ای اپیزودیک می‌سازند. نمایش‌نامه‌هایی که براساس مونولوگ هستند و الان مشغول نزدیک کردن این نمایش‌نامه‌ها به فضای ایران و اصطلاحا ایرانیزه کردن آن‌ها هستم. سه تا از این نمایش‌نامه‌ها خارجی هستند شامل نمایش‌نامه‌های “پیش از صبحانه” ویرجین اونیل، “قوی‌تر” اگوست استریندبرگ و “مونولوگ” هارولد پینتر می‌شود. دو نمایش‌نامه‌ دیگر هم ایرانی هستند که یکی از آن‌ها متن خودم است.»

این متن‌ها که نهایتاً تبدیل به فیلمی اپیزودیک می‌شوند فعلا «حوصله ندارم» نام گرفته‌اند. سجادی حسینی در مورد زمان ساخت فیلم می‌گوید: «فعلا در مرحله نوشتن و پیش تولید همزمان آن هستم و به محض تمام شدن فیلم‌نامه ساخت آن را شروع می‌کنم. فکر می‌کنم در تابستان کلید بزنم. عومل فیلم از حرفه‌ای‌های سینما و تئاتر هستند و به بازیگران آن هم فکر کرده‌ام اما هنوز  قطعی نشده‌اند ،چون معلوم نیست فیلم کی شروع شود و آن موقع چه کسی مشغول چه کاری باشد. فیلم برگرفته از متنی تئاتری است اما فضایی سینمایی خواهد داشت و هیچ دکوری وجود ندارد و در لوکیشن‌های واقعی ساخته می‌شود.»

متن دیگر کاوه سجادی حسینی برای فیلم‌سازی براساس طرحی است که در کارگاه ایده‌پردازی جن میلر در بخش بین‌الملل جشنواره فجر ارائه شده است. « در کارگاه جن میلر از بین طرح‌های ۱۵۰ کلمه‌ای ارائه شده این طرح یکی از بیست طرح برگزیده و بعد یکی از ۳ طرح برتر شد. قول‌هایی مبنی بر حمایت از آن هم داده شد اما نمی‌دانم این حمایت‌ها چگونه خواهد بود. فیلم در خارج از ایران می‌گذرد. یک خانواده مسلمان موضوع آن هستند که مادر خانواده ایرانی است و پدر خانواده غیرایرانی و در هر کشوری خارج از ایران قابل ساخت است. مضمون آن جهان‌شمول است و خانواده‌ای را بررسی می‌کند که خود و عزیزان‌شان درگیر جنگ و تبعات آن می‌شوند.»این طرح «تمرین ایستادن» نام دارد .

برچسب‌ها: