هنر و تجربه: نرم افزارهای زیادی هستند که می‌توانند به کار یک فیلم‌ساز بیایند و او را در پروسه پیش تولید، چینش میزانسن، نورپردازی و غیره یاری کنند. سایت ایندی وایر تعدادی از این نرم افزارها را معرفی کرده که غالباً بر روی آی‌پد و آیفون قابل نصب هستند. نباید فراموش کرد که پیش تولید مناسب می‌تواند منجر به فیلم‌برداری و پست پروداکشن کم نقصی شود. این نرم افزارها کمک می‌کنند تا برخی از فرآیندهای پیچیده، ساده شوند.

دی اس ال آر اسلیت (DSLR Slate)

این نرم افزار برنامه ریز، در طراحی برداشت‌ها و نماها به شما کمک می‌کند. کار با آن راحت است و می‌توانید جزئیات خوبی را برای نماها، نوع لنز، تنظیم دیافراگم و شاتر انتخاب کنید.

فیلم تاچ (Film Touch)

«فیلم تاچ» بیش‌تر مناسب برای ساخت تیزرهای تبلیغاتی و موزیک ویدیوهاست اما برای درست کردن کال شیت(برنامه‌ای که معمولا دستیار کارگردان از کارهای روزانه مربوط به فیلم‌برداری تهیه می‌کند) هم به کار می‌آید.

مپ ای پیک (MapAPic)

این برنامه در انتخاب لوکیشن‌های فیلم به شما کمک می‌کند و معنای جدیدی به آن می‌بخشد. «مپ ای پیک» کل صحنه‌های‌تان در یک لوکیشن واحد را به همراه زمان طلوع و غروب آفتاب، اطلاعات محیطی، یادداشتا‌های شما در مورد لوکیشن و غیره، به صورت مرتب طراحی می‌کند.

شات دیزاینر (Shot Designer)

کارگردانان و مدیران فیلم‌برداری می‌توانند از این app پرسرعت و رایگان استفاده کنند تا برای حرکت دوربین و کاراکترهای فیلم جلوی آن، نمودار ترسیم کنند و صحنه را به صورت مجازی از قبل به تصویر بکشند. نحوه سوئیچ بین دوربین‌های مختلف و تنظیم زمان آنها هم با این نرم افزار قابل انجام است. طراحی نور و دکوری جامع هم از دیگر قابلیت‌های این برنامه است.

شات لیستر (Shot Lister)

برنامه ریزی زمانی، انتخاب لیست نماها و زمانبندی فیلم‌برداری نماها با «شات لیستر» به راحتی انجام می‌گیرد و منسجم‌تر از خودتان که روی کاغذ این کار را می‌کنید از پسش برمی‌آید.

shot-designer

شات پرو (ShotPro)

فیلم‌برداران، کارگردانان و طراحان استوری بورد با این نرم افزار می‌توانند صحنه‌ها و نماها را به صورت سه بعدی و با کاراکترهای انیمیشنی بسازند.همچنین ‌می‌توانید حرکت کاراکترها را مجازی هدایت کرده و نور و لوازم صحنه را حرکت داده یا تنظیم کنید. دادن افکت‌های مربوط به آب و هوا نیز در «شات پرو» انجام پذیر است.

استوری بورد کامپوزر (Storyboard Composer)

حرکت‌های مربوط به دوربین (زوم، پن، استفاده از قرقره برای حرکت آن و …) را می‌توان با این نرم افزار انتخاب کرد.همچنین می‌توانید استوری بورد صحنه خود را به صورت مجازی به اجرا بگذارید تا این app مدت زمان اجرای تقریبی آن صحنه را به شما بگوید.