هنر و تجربه: سی و هفتمین دوره جشنواره فیلم مسکو، نام ۱۲ فیلمی که در بخش مسابقه خود به نمایش درمی‌آورد را اعلام کرد.

از میان آثار انتخاب شده، فیلم «مقلد» به به کارگردانی نیک ساندو که مارتین اسکورسیزی آن را تهیه کرده است شاید شاخص‌ترین فیلم این جشنواره باشد. ژاروم بونل، کارگردان فرانسوی با فیلم «همه چیز در مورد آنها»، «زنده باد آرمی» فیلم فنلاندی جورن دونر از دیگر فیلم‌های حاضر در این جشنواره هستند و از روسیه هم سه فیلم به نام «اورلین» به کارگردانی آندری پروشکین، که سال ۲۰۱۲ جایزه بهترین کارگردان را از همین جشنواره گرفت، «هانس دوست داشتنی و پیتر عزیز» اثر الکساندر میندادزه که با کشور آلمان و انگلیس به صورت مشترک تولید شده و «آرونتور» فیلم ایرینا ییوتیوا، در مسکو به نمایش درمی‌آیند.از ایران هم فیلم «دریا و ماهی پرنده » به کار گردانی مهرداد غفارزاده هم در بخش مسابقه پذیرفته شده است.

فستیوال مسکو در سال‌های گذشته با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو بوده و چهره‌های بزرگ بین‌المللی دیگر رغبتی برای شرکت در آن ندارند. اوایل سال جاری میلادی هم، کریل رازلوگوو، مدیر این فستیوال اعلام کرده بود که این دوره از جشنواره به خاطر شرایط بد اقتصادی روسیه و افت ارزش روبل در سال گذشته، در مدت زمان کوتاه‌تر و با نمایش تعداد فیلم‌های کمتر برگزار می‌شود. امسال، ژان ژاک آنو ریاست هیئت داوران این این جشنواره را برعهده دارد.

گفتنی است سال قبل، مجیدرضا مصطفوی با فیلم «انارهای نارس» در جشنواره مسکو حاضر بود. دوره سی و هفت جشنواره مسکو، از ۱۹ تا ۲۶ ژوئن (۲۸ خرداد تا ۴ تیر) برگزار می‌شود.