هنر و تجربه: بخش هفته منتقدین، در پنجاه و چهارمین دوره برگزاری‌اش جایزه اصلی خود (جایزه بزرگ نسپرسو) را به فیلم «پائولینا» اهدا کرد. پائولینا دومین فیلم سانتیاگو میتره مار آرژانتینی به مساله هوش و عدالت سیاسی می‌پردازد. این درام بر زنی با هوشیاری اجتماعی تمرکز دارد که شغل وکالت را رها می‌کند تا به بچه‌ها در مدرسه‌ای در آرژانتین درس بدهد.

فیلم «سرزمین و سایه» ساخته سزار آسودو نیز دو جایزه با عناوین «جایزه بصری فرانسه ۴»، که به فیلم‌هایی تعلق می‌گیرد که بازتابی از «اشتیاق و جدیت منتقدان جوان فیلم برای فیلمسازان جدیدی از نسل آنها»ست، و همچنین جایزه sacd را به دست آورد. این فیلم بر کشاورزی سالخورده متمرکز است که به خانه‌ روستای‌اش باز می گردد تا از پسرش که به شدت بیمار است مراقبت کند.

جایزه «حمایتی بنیادها برای توزیع» که به فیلم‌ها کمک می‌کند تا در فرانسه توزیع کننده پیدا کنند نیز به فیلم کلمنت کوگیتور با عنوان «در برابر واخان» رسید. این فیلم افغانی اولین فیلم بلند این کارگردان است که وارد بخشی رقابتی می‌شود.جایزه بهترین فیلم کوتاه کانال پلوس هم به فیلم «رامونا» به کارگردانی آندری کرتولسکو اهدا شد. جایزه کشف استعداد سینه آلتای شرکت سونی هم به فولویو ریزولو با فیلمش «آبله مرغی» رسید.

بخش هفته منتقدان از سال ۱۹۶۱ تاسیس شده و هدفش حمایت از تولید فیلم و کشف فیلم‌سازان جوان از همه جهان است. امسال گروه داوران این بخش شامل کاتل کیلور کارگردان فرانسوی، پیتر سوشیتسکی فیلمبردار بریتانیایی، آندرآ پیکارد برنامه‌ریز جشنواره فیلم تورنتو، و بوید ون هوییج منتقد فیلم هالیوود ریپورتر به ریاست رونی الکابتس بازیگر- کارگردان بود.

شصت و هشتمین دوره جشنواره فیلم کن از ۱۳ می(۲۳ اردیبهشت) آغاز شده و تا ۲۴ ماه می (۳ خرداد) ادامه دارد.