هنر و تجربه: فیلم سینمایی «در آغوش مار» به کارگردانی سیرو گوئرا برنده جایزه اصلی چهل و هفتمین دوره بخش دو هفته با کارگردانان جشنواره فیلم کن شد. گوئرا کارگردان فیلم تحسین‌شده «سفرهای باد» (The Wind Journeys) است که سال ۲۰۰۹ در بخش نوعی نگاه کن به نمایش در آمد. جدیدترین فیلم او داستان دوستی یک کاهن آمازونی با دو دانشمند را به تصویر می‌کشد.

فیلم فرانسوی «روزهای طلایی من» (My Golden Days) به کارگردانی آرنو دپلشن و بازی متیو آمالریک نیز جایزه SACD جامعه نویسندگان و آهنگسازان دراماتیک را دریافت کرد که هر سال به فیلم‌های فرانسوی زبان اعطا می‌شود. دپلشن از سال ۱۹۹۲ تاکنون پنج بار در بخش مسابقه کن حضور داشته است.

سومین جایزه دو هفته کارگردانان اما به یک فیلم ترکیه‌ای رسید. «موستانگ» اولین فیلم بلند دنیس گمزه ارگون جایزه‌ای که دوهفته کارگردانان به بهترین فیلم اروپایی اهدا می‌کند را دریافت کرد. این جایزه را کنفدراسیون بین‌المللی سینماهای هنری CICAE اعطاء می‌کند. داستان این فیلم در جزیره‌ای متروک در دریای سیاه می‌گذرد.

چهل و هفتمین دوره بخش دو هفته کارگردانان امسال به ریاست ادوارد وینتراپ کارگردان برگزار شد و ۱۶ فیلم بلند داستانی و ۱۱ فیلم کوتاه در آن به نمایش درآمد. بخش دوهفته کارگردانان کن، سابقه‌ای طولانی در کشف استعدادهای نو دارد و تاکنون فیلم‌های اول کارگردانان بزرگی همچون «میشل هانکه»، «کن لوچ»، «مارتین اسکورسیزی»، «اسپایک لی» و «سوفیا کاپولا»در این بخش به نمایش درآمده‌اند.