هنر و تجربه-رامک صبحی: رضا کیانیان به بهانه اکران فیلم «پنج تا پنج» در گروه هنر و تجربه، دعوت ما را پذیرفت و برای انجام گفت‌وگو به دفتر هنر و تجربه آمد. صحبت‌ها اما فقط به این فیلم محدود نشد و بحث به کارکردهای گروه هنر و تجربه و وظایف دولت و احوال دیروز نه چندان دور سینمای ایران و خواسته‌های امروز سینماگران کشید. کیانیان در بخشی از این گفت‌وگو چرایی حضورش در فیلم پنج تا پنج را چنین توضیح داد:« این فیلم و این قصه آن‌قدر برایم جالب بود که کم تجربه‌گی‌ها‌ی خانم اوتادی را نادیده گرفتم و بیشتر شجاعتش را دیدم. یک گروهی جمع شده‌اند که بدون کمک دولتی می‌خواهند فیلم بسازند، فیلم‌شان هم قصه جالبی دارد و دنیای جدیدی را باز می‌کند. انگیزه‌ها‌ی قوی‌ای هم دارند، پیشنهاد بخصوصی هم در آن مقطع زمانی ندارم، خب حالا چرا نباید با آن‌ها‌ همکاری کنم.پس این پیشنهاد را می‌پذیرم. نهایت این است که فیلم خیلی بد می‌شود، مثل خیلی از فیلم‌ها‌ی دیگرسینما که بد شد. اما اگر خوب شد، یک فیلم خوب ساخته شده‌است.»
او هم چنین درباره تشکیل گروه هنر و تجربه گفت:«…جریان پویا و زنده سینما، دست کارگردان‌ها‌یی است که تولید فکر می‌کنند و شخصی و مستقل فیلم می‌سازند و در کنار آن‌ها‌ جوانانی که مستقل هستند هم کار خودشان را می‌کنند. حالا در این میان کار سینمای هنر وتجربه، پشتیبانی از همین جوان‌ها‌ است تا به قشر متوسط آینده سینما تبدیل شوند و بشوند تولیدکنندگان فکر سینما و این کارگردان‌ها‌ کم کم بدنه سینمای ایران را تشکیل می‌دهند. درواقع شاید تنه درخت قطع شده باشد اما شاخ و برگ‌ها‌ی جدیدی جوانه زده ودر صورت حمایت هنر و تجربه این شاخه‌ها‌ی جدید، تنه بعدی درخت سینما می‌شود. شاید هم بشود هفت چنار به جای یک چنار ».

او هم‌چنین در پاسخ به سوالی پیرامون تفاوت‌های بازیگری در فیلم‌های تجربه‌گرا تاکید کرد:«…بازیگری، بازیگری است. مثلا در همین فیلم پرویز، ببین چقدر خوب از لوون هفتوان استفاده شده، ایشان بازیگر گزیده‌کار  بودند در پرویز حضور خوب و بسیار موثری دارند دارد و این کشف و تشخیص مجیدبرزگر است که یک بازیگر کمتر دیده شده ‌را انتخاب کرده که حضور خوبی دارد و با این کار، چنین آدمی‌ را به سینمای ما معرفی شده است. یا در همین «ماهی و گربه»، شهرام مکری تعدادی جوان را انتخاب کرد که الان آن‌ها‌ دارند در سینمای ما بازی می کنند . در واقع با این فیلم‌ها‌ یک عالمه نیرو به سینمای ما اضافه می‌شود.»
مشروح گفت‌وگو با رضا کیانیان به زودی در سایت هنر و تجربه منتشر می‌شود.

گفت‌وگو با رضا کیانیان (بخش اول)

گفت‌و گو با رضا کیانیان (بخش دوم )