هنر و تجربه: در اولین سال اهدای جایزه به بهترین مستند در جشنواره کن، جایزه چشم طلایی به مستند «آن سوی شخصیت پدربزرگم آلنده» از شیلی اهدا شد. این مستند به کارگردانی مارسیا تامبوتی، به بررسی زندگی شخصی سالوادور آلنده ، رئیس جمهور سابق شیلی در دهه ۷۰ میلادی می‌پردازد و سکوت خانواده‌اش در مورد این شخصیت را می‌شکند.
تامبوتی که نوه آلنده است در مورد این مستند به ورایتی گفت:«مستند من،پدربزرگم را به شیوه‌ای شخصی، در قالب یک مرد خانواده و در مواجهه با اطرافیانش به تصویر می‌کشد.»
ادوارد وینتروپ، رئیس بخش دوهفته کارگردانان، آلنده را برای نمایش در این بخش انتخاب کرده بود. موفقیت این مستند در کن، دستاورد دیگری برای سینمای آمریکای لاتین است که امسال در این جشنواره خوش درخشیده است و تاکنون بهترین فیلم‌های بخش هفته منتقدین و دوهفته کارگردانان یعنی «پائولینا» و «در آغوش مار» از کشورهای این منطقه بوده‌اند .
سینمای مستند شیلی به تازگی توجه جهانی را به خود جلب کرده و امسال در جشنواره برلین نیز، مستند «گردنبند مروارید» خرس نقره‌ای بهترین فیلم‌نامه را دریافت کرد.
در شصت هشتمین دوره جشنواره کن که امشب با اهدای جوایز اصلی به پایان می‌رسد، ۱۴ مستند برای کسب جایزه چشم طلایی رقابت می‌کردند .