هنر و تجربه: دفترچه‌ رویکرد‌ها، راهبرد‌ها و سیاست‌های سازمان سینمایی دولت تدبیر و امید در سال ۱۳۹۴ منتشر شد. در بخش حمایت از گروه هنر و تجربه این دفترچه، به اکران۳۰ فیلم سینمایی، ۱۵ مستند، ۵۰ فیلم کوتاه و ۱۰ انیمیشن کوتاه در هنر و تجربه اشاره شده است.
در مقدمه این دفترچه که در ۹۸ صفحه و هشت فصل منتشر شده،حجت الله ایوبی معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس سازمان سینمایی، ضمن اشاره به اهداف این سازمان از انتشار این دفترچه می‌نویسد: «می‌خواستیم جمع‌بندی خود را از مسائل سینما و به اصطلاح نقشه راه‌مان را رسما اعلام کنیم. آنچه در نخستین دفتر آمد میوه ساعت‌ها گفت‌وشنود و برگرفته از خرد جمعی و مشورت‌های فراوان بود.» و در ادامه به بیان آرزوهای خود برای سینما می‌پردازد:« آرزو‌هایم برای سینما بسیار است. امروز می‌توانم بگویم که برخی از این آرزو‌ها عملی شده‌است. سرانجام گروه «هنر و تجربه» راه‌اندازی شد. نمایش ۱۹ فیلم سینمایی، ۷ مستند، ۸ فیلم تاریخ سینمای ایران و جهان و ۲۵ فیلم کوتاه در شش ماه گذشته به وسیله این گروه، امیدبخش است. سیستم یکپارچه دیجیتال راه افتاد و گیشه‌ها جان گرفت. نه تنها موج تعطیلی سینما‌ها متوقف، بلکه ۲۳ سالن جدید افتتاح، ۲۲ سالن بازسازی، ۱۰ مجتمع فرهنگی تبدیل به سینما و ۱۵۶ سالن مجهز به سیستم مکانیزه فروش و سیستم صوتی ۹۶ سالن اصلاح شد. به یاد دارم روزهای اول سال گذشته که فروش ۵۰ میلیاردی را هدف سال قرار دادم زبان حال همکارانم این بود که «آرزو می‌خواه لیک اندازه خواه/ برنتابد کوه را یک برگ کاه.» اما فروش نزدیک به شصت میلیارد تومانی سال گذشته نوید آشتی مردم با سینما را داد. جداسازی بخش بین‌المللی جشنواره هم از‌‌ همان ماجراهایی است که همه بدان باور داشتند؛ اما آن را جزو آرزوهای دست‌نیافتنی می‌دانستند……بد نیست بدانیم سال گذشته سال درخشانی برای سینمای ایران در عرصه جهانی بوده است. ۱۶۰۷ حضور جهانی، ۲۲۲ جایزه بین‌المللی (دومین سال پر رونق تاریخ سینمای ما) و کسب ۴۶ کرسی داوری، سال ۹۳ را به یکی از بهترین سال‌های حضور سینمای ایران در جهان تبدیل کرد.»
در فصل اول این دفترچه نحوه حمایت از تولید و عرضه آثار سینمایی در عرصه های مختلف اعلام شده است. از جمله در بخش حمایت از تولید فیلم اول به تولید ۱۰ فیلم اول توسط بنیاد سینمایی فارابی اشاره شده است البته نباید تهیه‌کننده و کارگردان؛ هر دو فیلم اولی باشند. حمایت نیز در قالب قرارداد مشارکت یا وام در ۵ قسط پرداخت خواهدشد.
در بخش حمایت از اکران‌ها در گروه هنر و تجربه در سال ۹۴ نیز طبق مندرجات این دفترچه، ۳۰ فیلم سینمایی، ۱۵ فیلم مستند، ۵۰ فیلم کوتاه و ۱۰ انیمیشن کوتاه به نمایش درمی‌آید.
در بخش حمایت از فیلم کوتاه و انجمن سینمای جوان قرار است ۱۵۰۰ نفر از هنرجویان در دفا‌تر فیلم‌سازی در دوره یکساله شرکت کنند و از ساخت ۱۵۰ فیلم کوتاه حمایت جدی می‌شود. در بخش تولید فیلم مستند حرفه‌ای از ۸۰ فیلم مستند که شرایط منتشر شده در دفترچه را داشته باشند؛ حمایت می‌شود و مسئول این بخش مرکز گسترش است. هم‌چنین از ۳۰ اثر جدید مستندسازان برگزیده جشنواره‌های معتبر نیز حمایت می‌شود..در بخش انیمیشن از تولید ۲۰ انیمیشن کوتاه حرفه‌ای و دو انیمیشن سینمایی حمایت می‌شود و حمایت در این بخش به‌صورت مشارکتی است. البته تمام حمایت‌ها در بخش‌های سینمایی صرفا بعد از صدور مجوز پروانه ساخت صورت می‌گیرد.

دفترچه سازمان سینمایی
فصل دوم این دفترچه به توسعه فضای نمایش سینما اختصاص دارد و نحوه حمایت از این قرار است:« باتوجه به لزوم جلب مشارکت و همکاری شهرداری‌ها و استانداری‌ها در ساخت سالن‌های سینمایی بر حمایت از احداث سالن‌های سینمایی با ظرفیت متوسط ۲۵۰ صندلی تا سقف ۱۲۰ سالن در طول برنامه و در هر سال ۳۰ سالن جدید شده و سینماهایی که دارای حداقل سه سالن باشند در اولویت حمایت هستند. همچنین در بحث بازسازی سالن‌ها ۱۲ سالن سینمایی در سال جاری با اعطای کمک حداکثر تا سقف ۸۰ درصد برای سینماهای خصوصی و ۵۰ درصد برای سایر سینما‌ها مد نظر قرار گرفته است. هم چنین سیستم مکانیزه فروش بلیت سینما برای ۸۰ سینما در سال جاری اجرا می‌شود.»
فصل سوم دفترچه به توسعه نمایش خانگی اختصاص دارد ودر آن اشاره شده که قرار است قواعد حاکم و میزان تیراژ و قیمت محصول سهم فیلم‌های ایران و خارجی و سایر حقوق مادی و معنوی آثار سینمایی در شبکه نمایش خانگی توسط این گروه و شوراهای ذیربط آن طراحی و اجرا شود.
در فصل چهارم که به نحوه حمایت ازحضور بین‌المللی سینمای ایران می‌پردازد، به تشکیل شورای راهبردی امور بین‌الملل سینمای ایران به ریاست سازمان سینمایی اشاره شده است. این شورا وظیفه خط‌ مشی‌گذاری و تصویب برنامه سالانه و طرح‌های موردی هم‌چون تدوین برنامه سالانه، ‌دعوت از برگزیدگان سینمای جهان، اعزام سینماگران به مجامع و جشنواره‌های خارجی و تمام امور بخش بین‌الملل را در داخل و خارج از کشور برعهده دارد.
فصل پنجم به اکران توزیع و عرضه محصولات سینمایی اختصاص دارد. طبق مندرجات دفترچه حمایت از توسعه عرصه‌های اکران، توزیع و عرضه فیلم‌های ایرانی با هدف افزایش مخاطبان و مصرف‌کنندگان محصولات سینمایی و هم‌چنین حمایت از تعریف و تبیین حقوق مالکانه آثار سینمایی و تاسیس صندوق غیردولتی ضمانت و بیمه محصولات سینمایی، تاسیس سازمان غیردولتی بازرگانی محصولات سینمایی، ایجاد زمینه خرید حقوق تلویزیونی آثار سینمایی دارای پروانه نمایش از مواردی است که به صورت جدی در سال ۹۴ مورد توجه قرار می‌گیرد.
در فصل ششم در ۵۵ سرفصل به نحوه حمایت از ارتقای منزلت اجتماعی سینماگران و توانمندسازی صنوف سینمایی پرداخته شده‌است.با اجرای برنامه‌هایی هم‌چون کوشش برای تهیه طرح نظام جامع تامین اجتماعی و سلامت سینماگران، بیمه تکمیلی، ‌عمر، بیکاری، بازنشستگی، از کار افتادگی، تنظیم مناسبات و روابط میان اشخاص حقیقی و حقوقی مرتبط با سینما، تلاش برای جلب همکاری سازمان تامین اجتماعی به منظور تجمیع امور بیمه‌ای، تشکیل کانون برگزیدگان فجر و سایر جشنوار‌ه‌ها.
فصل هفتم صیانت، حفظ و معرفی میراث و اسناد سینمایی و سمعی و بصری نام گرفته و در آن بر حمایت از حفظ، ‌توسعه و معرفی اسناد مدارک و میراث سینمایی و سمعی و بصری با اجرا و تقویت و غنی‌سازی گنجینه آثار سینمایی حمایت از مالکان و دارندگان آثار، ثبت آ‌ثار سینمایی و مستندسازی، روزآمد سازی، ‌ارتقا و استانداردسازی فیلم خانه و اسناد موزه سینما، غنی‌سازی آرشیو فیلم‌خانه، ‌توسعه فعالیت کانون فیلم فیلم‌خانه ملی ایران اشاره شده‌است.
فصل هشتم روزآمدسازی تجهیزات و توسعه فناوری‌های سینمایی و سمعی و بصری است. ودر آن به حمایت از روزآمدسازی تجهیزات و توسعه فناوری‌های سینمایی و سمعی و بصری با تشکیل شورای توسعه فناوری‌های سینمایی و سمعی اشاره شده‌است.