هنر و تجربه: ژیل ژاکوب رئیس سابق فستیوال کن و مدیر بخش سینه فونداسیون، روز جمعه در مراسم اهدای جوایز بخش دانشجویی سینه فونداسیون شرکت کرد و دقایقی رو به دانشجویان فیلم‌سازی و فیلم‌اولی‌ها با آنها صحبت کرد. ژاکوب ۸۴ ساله گفت که حالا که دیگر مدیریت کن با او نیست زندگی راحت تری دارد. پیرمرد پرتجربه فرانسوی در سخنانش توصیه‌هایی به حضار سالن که غالباً دانشجویان فیلم‌سازی بودند ارائه داد که خواندن آنها در راه دست و پنجه نرم کردن با مصائب ساخت یک فیلم، خالی از لطف نیست:

۱- اول از همه، تا جایی که می‌توانید فیلم ببینید. فیلم‌های خوب و نه لزوماً شاهکار. کار سختی نیست. به این دقت کنید که چگونه ساخته شده‌اند. مثلاً وقتی فرانسوآ تروفو حین فیلم‌برداری به مشکلی برمی‌خورد به این فکر می‌کرد که آلفرد هیچکاک این مشکل را چگونه حل می‌کرد و برایش کارساز می‌شد. وقتی زمان زیادی برای فکر کردن ندارید این کار خیلی به شما کمک می‌کند.

۲- در مورد سینما، هر چیزی که می‌توانید را مطالعه کنید. سرگذشت کارگردانان بزرگ، مقاله‌های مرتبط با فیلم‌سازی، مصاحبه کارگردانان بزرگ، نقدها. هر چیزی.

۳- تیمی که می‌خواهید با آن کار کنید را خیلی با دقت انتخاب کنید. نوسیندگان فیلم‌نامه، مدیران فیلم‌برداری. ۹۰ درصد از بخش کار با بازیگران در مرحله انتخاب آنها انجام می‌شود و اگر بازیگر مناسب نقش را انتخاب کنید قسمت اعظم کار را انجام داده‌اید.

۴-اگر تدوین‌گر مناسب و هم عقیده‌ای را پیدا کردید همکاری‌تان در فیلم‌های بعد و اگر توانستید کل فیلم‌های دوره کاری‌تان را با او ادامه دهید. در بخش پس از تولید، تنها کسی که با شما مخالفت می‌کند و به شما می‌گوید که صحنه مورد علاقه خود را به خاطر کند شدن ریتم فیلم، از آن دربیاورید. او می‌تواند خودش را در خدمت فیلم قرار دهد نه شما. چنین بحث‌های مفیدی می‌تواند باعث رشد و پیشرفت شما بشوند. تهیه کننده هم می‌تواند چنین نقشی را ایفا کند؛ البته به شرط این‌که این تهیه کنننده سینما را بفهمد، در پروژه شما به مشکل مالی نخورد و فیلم شما را هم دوست داشته باشد.

۵- آخر از همه و  مهم‌تر از هر چیزی این است که پس از دیدن، درک کردن و الهام گرفتن، همه چیز را فراموش کنید و خودتان باشید. این‌گونه می‌توانید روزی فیلم‌تان را در بخش مسابقه کن به نمایش دربیاورید.