هنر و تجربه :شصت‌و‌هشتمین جشنواره فیلم کن با اعطای جایزه نخل طلا به فیلم « دیپان»، ساخته ژاک اودیار از فرانسه پایان گرفت.

«دیپان» داستان یک جنگجوی ببرهای تامیل سریلانکا را بازگو می‌کند که به فرانسه پناهنده شده و در آنجا مجبور است به عنوان نگهبان کار کند. این انتخاب، برخلاف پیش بینی‌های همه منتقدانی بود که اگرچه نسبت به فیلم دیپان نظر مثبتی داشتند ، اما فیلم‌های دیگری را شایسته نخل طلا می‌دانستند.اودیار  در سال ۲۰۰۹ با فیلم «پیامبر» جایزه ویژه هیئت داوران کن را از آن خود کرده بود و در سال ۲۰۱۲ نیز با فیلم «استخوان و زنگار» نامزد نخل طلا بود.

در سایر بخش‌ها نیز جایزه بزرگ هیئت داوران کن که مهم‌ترین جایزه پس از نخل طلاست به فیلم «پسر شائول» اثر لازلو نمش رسید که جایزه اصلی هیئت داوران انجمن بین‌المللی منتقدین فیلم (فیپرشی) را نیز در کن امسال از آن خود کرده بود.

هو شیائو- شین که امسال با فیلم «آدمکش» در بخش رقابتی کن حضور داشت در حضور کارگردانان سرشناس دیگر حاضر در جشنواره، جایزه معتبر بهترین کارگردانی کن شصت و هشتم را از آن خود کرد. وی هشت سال را برای ساخت فیلم آدمکش صرف کرده است.جایزه بهترین بازیگر زن امسال جشنواره کن نیز به صورت مشترک به «رونی مارا» برای فیلم «کارول» و امانوئل بارکوت برای فیلم «پادشاه من» رسید و  ونسان لندون، بازیگر «اقدام یک مرد» جایزه بهترین بازیگر مرد را به خانه برد.

همچنین جایزه هیئت داوران کن نیز به فیلم «خرچنگ» ساخته یورگوس لانتیموس رسید، فیلمی که با نمایش خود تحسین منتقدین را در کن برانگیخته بود و انگلیسی ها امیدوار بودند امسال با این فیلم برنده نخل طلا شوند.جایزه بهترین فیلمنامه نیز به فیلم «مزمن» به کارگردانی مایکل فرانکو تعلق گرفت .

فیلم انیمیشن کوتاه «موج‌های ۹۸» ساخته الی راگر موفق به کسب جایزه بهترین فیلم کوتاه این دوره از جشنواره کن شد. عبدالرحمن سیساکو کاگردان اهل موریتانی ریاست هیئت داوران بخش فیلم کوتاه و سینه فوندانسیون کن را بر عهده داشت.جایزه دوربین طلای جشنواره کن که هرساله به بهترین فیلم اول  اعطاء می شود  به فیلم «زمین و سایه» ساخته سزار آکودو از کشور کلمبیا رسید.

اعطای جایزه نخل طلای افتخاری به آنیس واردا، فیلم ساز کهنه کار بلژیکی و «مادر موج نوی سینمای فرانسه» همراه با تشویق گرم و ابراز احساسات تماشاگران حاضر در سالن بود که ایستاده برای او دست می‌زدند.

امسال برادران کوئن ریاست هیئت داوران بخش رقابتی اصلی جشنواره کن را بر عهده داشتند و در کنار آنها گیلرمو دل تورو ، خاویر دولان ،جک جیلنهال، روسی دی پالما، سینا میلر ، سوفی مارسو  و روکیا ترائوره دیگر اعضای هیئت داوران بودند.

برچسب‌ها: