هنر و تجربه: هیئت داوران شصت و هشتمین دوره جشنواره کن، پس از اعلام جوایز و تقسیم نخل‌های طلا، در مورد دلایل انتخاب‌ها، سیاست‌های هیئت ژوری و چرایی انتخاب «دیپان» به عنوان بهترین فیلم، توضیحات خود را ارائه دادند.

هیئت داوری امسال کن متشکل از سینا میلر، گیرمو دل‌تورو، سوفی مارسو، روسی دی پالما، جیک جیلنهال، زاویه دولان و روکیا تائوره بود که به ریاست جوئل کوئن و اتان کوئن، فیلم‌ها را قضاوت کردند.

جوئل کوئن در آغاز این نشست خبری در مورد رویکرد قضاوت هیئت داوری بخش مسابقه گفت :«این هیئت داوری از منتقدان فیلم تشکیل نشده و ما هنرمندانی هستیم که آثار را دیده‌ایم و تصمیم گرفتیم که کدام وجه از آثار مورد تقدیر قرار بدهیم».

برادر او، اتان کوئن هم افزود:«نمی‌توانستیم که به همه فیلم‌ها جایزه بدهیم ولی سعی خود را کردیم تا تعادلی در توجه‌مان به تک‌تک فیلم‌ها برقرار کنیم.» وی همچنین با اشاره به شرایط سخت برای انتخاب برندگان با توجه به اعطای تنها یک جایزه به هر فیلم در کن گفت: این کار کمی شبیه‌بازی شطرنج  بود». جول کوئن نیز این جشنواره را جشنواره شگفتی‌ها دانست چرا که بسیاری از فیلم‌های مطرح موفق به کسب جایزه نشدند.اتان کوئن در مورد انتخاب دیپان به عنوان نخل طلا توضیح داد: «این فیلمی است که همه هیجان و اشتیاق فراوانی درباره آن داشتند.»

گیلرمو دل تورو کارگردان اسپانیایی و یکی از اعضای هیات داوران درباره رویکرد سیاسی در انتخاب فیلم دیپان به عنوان برنده جایزه اصلی کن گفت: در انتخاب این فیلم به عنوان برنده نخل طلا، تنها پرداختن به موضوع مهاجرت را در نظر نگرفتیم.

روسی دی‌پالما بازیگر اسپانیایی و دیگر عضو هیات داوران، این فیلم را مشابه وضعیت افرادی دانست که هر روز آن‌ها را در خیابان می‌بینیم و نمی‌دانیم از کجا آمده‌اند :«مردمی که در شرایط سخت و خطرناکی زندگی می‌کنند، فیلم دیپان سینمای واقعی است.»

زاویه دولان کارگردان کانادایی و از دیگر اعضای هیات داوران نیز اظهار کرد ، فرآیند انتخاب برندگان این موضوع را به ما یادآور شد که واقعا با کمبود نقش‌های مهم و اساسی برای زنان در سینما مواجه هستیم، متوجه شدیم تعدادکمی زن پیشرو مشغول کار در سینما هستند:« تجربه حضور به عنوان عوض هیات داوران کن منحصر به فرد بود و هیچ‌گاه تجربه بحث پیرامون فیلم با چنین انرژی را نداشتم. هرگز چنین فیلم‌های عمیق و سخاوتمندانه و پراحساسی را با چنین هماهنگی هوشمندانه‌ای ندیده بودم.»

هیئت داوری همچنین در مورد فیلم «پسر شائول» که جایزه ویژه کن را گرفت نیز نظرات جالبی داشتند. زاویه دولان در این باره گفت: «وقتی این فیلم را دیدیم همه‌مان یک مدت طولانی هیچ واکنشی جز سکوت نداشتیم. از آن دست فیلم‌هایی است که به آرامی در وجودت رسوخ می‌کند.»

سینا میلر بازیگر و دیگر عضو گروه داوری این چنین نظرش را در مورد پسر شائول ابراز کرد: «نمی‌دانم ممکن باشد فیلمی دیگری درباره این موضوع با این حد از تاثیرگذاری ببینم. فکر می‌کنم دستاورد فوق العاده‌ای است که برای اولین فیلمت چنین چیزی بسازی.»براردان کوئن در پایان ریاست هیات داوران کن را تجربه‌ای خواندند که زندگی‌شان را تغییر داده است.