هنر و تجربه: جشنواره بین المللی فیلم مونیخ، طی برنامه‏‌ای ویژه آثار آلکساندر پین را مورد بررسی قرار داده و از او تقدیر به عمل می‌آورد.

آخرین باری که این فیلم‌ساز ۵۴ ساله، در جشنواره مونیخ حضور داشت، به سال ۱۹۹۷ برمی‌گردد که جایزه متعلق به فیلم‌سازان با آینده روشن (موسوم به های هوپز) را از آن خود کرد.

از جمله فیلم‌های پین که در جشنواره مونیخ به نمایش درمی‌آیند، می‌توان به فیلم «انتخابات» که ریس ویترسپون با بازی در آن به ستاره‌ای بین المللی تبدیل شد، «درباره اشمیت» با بازی جک نیکلسون، «راه‌های جانبی» با نقش‌آفرینی پل جیاماتی، «فرزندان» با حصور جرج کلونی و «نبراسکا» با بازی بروس درن اشاره کرد. در این برنامه هم‌چنین فیلم‌های کوتاه و تلویزیونی این فیلم‌ساز مستقل نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد .

پین در طول ۲۰ سال دوره فیلم‌سازی‌اش شش فیلم ساخته و علاوه بر نامزدی نخل طلا، اسکار بهترین فیلم‌نامه اریجینال را هم برای فیلم «فرزندان» در سال ۲۰۱۲ به دست آورده است.

سی وسومین جشنواره فیلم مونیخ از ۲۵ ژوئن (۳ تیر) تا ۴ آگوست (۱۲ تیر) برگزار شده و روز ۲۶ ژوئن، در مراسمی از پین به پاس یک عمر فعالیت هنری‌اش قدردانی شده و این کارگردان در مورد فیلم‌ها و دوران کاری‌اش سخنرانی خواهد کرد.