هنر و تجربه: گنجینه‌های سینمای مستند دهه چهل به تلویزیون می‌آیند. شبکه مستند سیما با تهیه برنامه‌ای با نام «گنجینه» تعدادی از مستندهای کمتر دیده شده دهه‌های چهل و پنجاه شمسی را به نمایش می‌گذارد.

منوچهر طیاب، ناصر تقوایی، عباس کیارستمی، کامران شیردل و محمد تهامی‌نژاد از فیلم‌سازانی هستند که بخشی از آثارشان از طریق برنامه گنجینه پخش خواهد شد.
روح‌الله توکلی تهیه‌کننده این برنامه در گفتگو با سایت هنر و تجربه،اولین مجموعه برگزیده‌ای از آثار منوچهر طیاب را انتخاب برنامه گنجینه برای شروع عنوان کرد و گفت: «در حال آماده‌سازی این فیلم‌ها هستیم که برای سال‌ها در آرشیو مرکزی جام جم مانده بودند. فیلم‌ها احتیاج به سامان‌دهی و اصلاح کیفیت دارند. تلاش داریم این اصلاح کیفیت به گونه‌ای باشد که قدمت تصاویر پیدا باشد. تیتراژ برنامه ساخته شده و تبلیغاتش به زودی آغاز می‌شود. اولین برنامه گنجینه با آثار منوچهر طیاب خواهد بود که فیلم‌های مجموعه معماری اسلامی ایران دوره تیموری و ایلخانی، چهل ستون، همراه با باد در دل کویر را در برمی‌گیرد و دو فیلم طرحی نو در صنعت ایران که منوچهر طیاب به همراه منوچهر انور ساخته‌اند و همین طور فیلم خط برای اولین بار به نمایش درمی‌آیند.»

روز و ساعت پخش این برنامه هنوز مشخص نیست اما به گفته توکلی فیلم‌های از ناصر تقوایی شامل بادجن و اربعین، دو فیلم از عباس کیارستمی، دو فیلم از کامران شیردل که یکی از آن‌ها «اون شب که بارون اومد» است، دو فیلم از محمد تهامی‌نژاد و محمدرضا اصلانی و تعدادی دیگر از مستندهای باارزش آن دهه از برنامه گنجینه پخش می‌شوند.

محمد آفریده مشاور هنری شبکه مستند سیما نیز در گفتگو با سایت هنر و تجربه علت نامگذاری این برنامه را تاریخی بودن فیلم‌های انتخاب شده برای نمایش دانست: «قالبی برای برنامه انتخاب شده که بیشتر تاریخ این سینما را در نظر دارد و بسیاری از این فیلم‌ها تاکنون با این کیفیت دیده نشده بودند و به همین دلیل گنجینه‌ای برای سینمای مستند ما هستند. این برنامه پنجره‌ای برای نمایش فیلم‌های ارزشمند فرهنگی و هنری است.»
آفریده همچنین در مورد روند پیشرفت آماده‌سازی فیلم‌ها می‌گوید: « ۸۰ تا ۹۰ درصد فیلم‌ها مشخص شده‌اند و در حال بازسازی و تبدیل از روی نگاتیو هستند.»