هنر و تجربه: آیین افتتاحیه دوازدهمین دوره جشنواره فیلم کوتاه دانشجویی نهال  برگزار شد.
به گزارش خبرنگار هنر و تجربه، در این مراسم که عصر دیروز(دوشنبه ۴خرداد) در تالار ایوان شمس برگزار شد، هنرمندان و سینماگران بسیاری نظیر جمشید مشایخی، سعید عقیقی، شهرام مکری، امیر اثباتی، کامبوزیا پرتوی، امیرشهاب رضویان، امید روحانی، مسعود سفلایی و… در این مراسم حضور داشتند.

دانشجویان دانشکده سینما – تئاتر دانشگاه هنر تهران در این مراسم هم‌چنین بزرگداشتی برای زنده‌یاد علی حاتمی برگزار کردند و از تلاش‌های او در راه تکوین فیلم‌سازی مستقل در سینمای ایران تقدیر کردند. در این بخش از آیین افتتاحیه قرار بود نقاشی زیبایی از علی حاتمی به لیلا حاتمی تقدیم شود؛ منتها لیلا حاتمی به دلیل مشغله نتوانست در مراسم حضور بیابد و تنها پیام عذرخواهی فرستاد.
در ابتدای مراسم جمشیدمشایخی هنرمند برجسته کشورمان که با علی حاتمی در سینمای ایران روزگار گذرانده است، روی صحنه آمد تا از حاتمی بگوید: «منتظرسفری بی‌بازگشت هستم،اما امروز از دیدن شما جوانان نیرو گرفتم و بدون تعارف می‌گویم که شاگرد شما هستم. فقط عشق است که همه چیز را می‌سازد و عشق به روح است، نه به جسم.علی حاتمی عاشق بود. افتخار می‌کنم در آثار او حضورداشتم. در «سلطان صاحبقران» نقش ناصرالدین شاه را داشتم وعلاوه براین در«سوته دلان» و«هزاردستان» نیز ایفای نقش کردم.»او سپس به ظرافت‌های نگاه حاتمی در سینما اشاره کرد: «حاتمی به لباس،گریم ودکور اهمیت می‌داد. استادجامعه‌شناسی من یعنی امیرحسین آریان‌پور در زمان دانشجویی به ما می‌گفت یک اثر هنری باید دارای ویژگی‌هایی باشد که قابل پذیرش شود؛ باید برای اکثریت متوسط جامعه قابل فهم باشد و از ابتذال دوری کند.بایدفلسفه جدیدی را ارائه دهد، امیدوارکننده باشد.»
در ادامه امید روحانی  و سعید عقیقی نیز درباره علی حاتمی و سینمای او مسیر فیلم‌سازی‌اش نکاتی را مطرح کردند.
در بخش دیگری از این مراسم، شاهین دانش‌فر –دبیر جشنواره – که خود از دانشجویان ترم چهارم رشته سینماست، روی صحنه آمد: «دوازدهمین جشنواره نهال یک رویاست که ۱۲ سال سابقه دارد و هربار به دست کسانی برگزار می‌شود که با چشم‌هایشان می‌توانند رویا ببینند. تشکر می‌کنم از همه کسانی که در یک سال گذشته در همین روزها مرا انتخاب کردند. از حمایت همه بچه‌های دانشکده سینما – تئاتر از ورودی ۸۸ تا ۹۳، هم‌چنین از همه اساتید تشکر می‌کنم و امیدوارم مدیران قدر این شور را بدانند.» او در ادامه صحبت‌هایش افزود: «امسال توانستیم جشنواره را به خارج از تهران هم ببریم و فیلم‌های جشنواره در چند دانشگاه شهرستان نیز نمایش داده شود. امیدوارم امسال هم جشنواره‌ای متفاوت داشته باشیم و استعدادهای جدیدی به سینمای ایران معرفی شوند. از آقایان شهرام مکری و امیر اثباتی بسیار ممنونم که بدون امضا و قرارداد از ما حمایت کردند. هم‌چنین به آیدا پناهنده (نماینده ایران در جشنواره کن) نیز تبریک می‌گویم که توانسته است جایزه آینده درخشان جشنواره فیلم کن را از آن خود کند.»
دکتر اکرمی رییس دانشگاه هنر تهران نیز با ابراز خرسندی از برگزاری چنین جشنواره‌ای گفت: «امیدواریم بتوانیم بهترین حمایت را از دانشجویان داشته باشیم؛ در عین حال که هنرمندان برجسته کشور نیز ما را حمایت کنند.» در بخشی دیگر دکتر شفیعی رییس دانشکده سینما- تئاتر نیز سخنرانی کوتاهی داشت : «کوتاهی ما در حمایت از شما دانشجویان باعث می‌شود، بزرگی شما دیده شود.»

بخش دیگری از این مراسم به معرفی اعضای هیات انتخاب دوازدهمین دوره جشنواره فیلم کوتاه دانشجویی نهال، شهاب اسفندیاری، سامان سالور، مجید شیخ‌انصاری و احسان عبدی اختصاص داشت. ‌هم‌چنین تیزر اختصاصی جشنواره -ساخته علیرضا اسفندیارنژاد – نیز با استقبال رو‌به‌رو شد و حاضران تا پایان مراسم پخش دوباره آن را از مجری برنامه درخواست می‌کردند.

دوازدهمین جشنواره فیلم کوتاه نهال از سوم تا یازدهم خردادماه به همت جمعی از دانشجویان دانشکده سینما-تئاتر ابرگزار می شود. این جشنواره هم‌چنین دارای یک بخش جنبی است و در آن آثار تجربی کلاسیک سینمای ایران از جمله آثار پرویز کیمیاوی، عباس کیارستمی، کامران شیردل، خسرو سینایی و منوچهر طیاب به نمایش درمی‌آید در این دوره از جشنواره هفت‌ کارگاه آموزشی تخصصی سینمایی توسط اساتید سینمای همانند شهرام مکری، فرهاد توحیدی، امیر اثباتی، محمد آلادپوش، احمد الستی و… برای علاقه مندان برگزار می‌شود.