هنر و تجربه: شصت و نهمین دوره جشنواره بین المللی فیلم ادینبرو، نام ۱۲ فیلم را برای شرکت در بخش مسابقه بین الملل خود اعلام کرد که جدیدترین ساخته نیکی کریمی با نام «شیفت شب» در میان آنهاست.

امسال در این جشنواره ۱۶۴ فیلم از ۳۶ کشور به نمایش درمی‌آیند که در این میان ۲۴ فیلم اولین نمایش جهانی و هشت فیلم نیز اولین نمایش بین‌المللی خود را تجربه خواهند کرد.

فیلم‌های «۱۳ دقیقه» الیور هرشبیگل، «لن و مهمان» تیم گادسال، «مواد مخدر» ریک فاموییوا، «با تو می‌مانم» آرتمیو نارو، «خاطرات یک دختر نوجوان» ماریل هلر، «بهشت در دسترس» دوزنیو چنزر، «تو هم زشت هستی» مارک نونان،«غیرذاتی» اوله گیاور و مارته وولد، «۶۰۰ مایل» گابریل ریپ استاین، «تجربه بودن در زندان استنفورد» کایل آلوارز و «تعطیلات خانواده مانسون» اثر جی دیویس در کنار «شیفت شب» نیکی کریمی آثار بخش مسابقه این دوره از ادینبرو هستند. گفتنی است نیکی کریمی سال گذشته بر صندلی ریاست هیئت داوری این جشنواره نشسته بود. جشنواره فیلم ادینبرو از سال ١٩۴٧ شروع به کار کرده است و به‌همراه جشنواره کن، بعد از جشنواره ونیز قدیمی‌ترین رقابت‌های سینمایی اروپا به‌شمار می‌آید.

«شیفت شب» چهارمین ساخته نیکی کریمی پس از «یک شب»، «چند روز بعد» و «سوت پایان» است که محمد رضا فروتن، لیلا زارع،گوهر خیراندیش، حسین پاکدل، امیر آقایی و امیرحسین آرمان در آن به ایفای نقش پرداخته‌اند.

امسال اوان مک گرگور، جین سیمور، مالکوم مک داول و جانی تو، از مهمانانی هستند که امسال در جشنواره ادینبرو شرکت می‌کنند.این جشنواره  از تاریخ ۱۷ تا ۲۸ ژوئن (۲۶ تیر تا ۶ مرداد) در اسکاتلند برگزار می‌شود.