هنر و تجربه: شرکت «گوگل» همکاری‌اش را با شرکت «گوپرو» (GoPro) آغاز کرده است تا به کمک هم دوربین واقعیت مجازی ۳۶۰درجه‌ای را به تکامل برسانند. این دوربین مدور جدید که از شانزده دوربین «هیرو۵» شرکت گوپرو برای ضبط تصویری کروی استفاده می‌کند، «دوربین ۳۶۰درجه‌ی اَرِی» (۳۶۰-Degree Camera Array) نامیده خواهد شد و طبق توصیفی که در مقاله‌ی نشریه‌ی «نیویورک تایمز» آمده است «شبیه چلچراغی است که با شانزده دوربین ضبط تصاویر ویدئویی گوپرو تجهیز شده باشد.»
این دوربین با فناوری جدید شرکت گوگل با عنوان «جامپ» هم سازگاری دارد که به‌تازگی خبر تولیدش اعلام شده است و ویژه‌ی پردازش تصاویر سه‌بعدی است. این دوربین قرار است در وهله اول در دسترس کاربرانی قرار بگیرد که تجربه تهیه و تولید چنین مصالح تصویری را در سرویس‌های مشابهی مانند «یوتیوب ۳۶۰» داشته‌اند. بعد از آن احتمالاً همه می‌توانند به این تکنولوژی جدید برای خلق تصاویر واقعیت مجازی دسترسی داشته باشند. البته هنوز هیچ رقمی برای چنین دوربین‌های جدیدی اعلام نشده است اما با توجه به این‌که قیمت هر دوربین گوپرو رقمی در حدود چهارصد دلار است، می‌توان این رقم را در شانزده ضرب کرد و کمی بالاتر از آن را به عنوان حدود قیمت اولیه‌ی این نسل از دوربین‌ها در نظر گرفت.
در این میان با توجه به این موضوع که شرکت گوپرو در زمینه‌ی تولید پهبادهای جدید نیز دست به کار شده است و بخشی از برنامه‌هایش را در ابتدای سال میلادی آینده اعلام خواهد کرد، می‌توانیم در آینده نزدیک انتظار تلفیق این فناوری‌های جدید و تولیدات منحصربه‌فرد دیگری را هم داشته باشیم.
منبع: ایندی‌وایر