هنر و تجربه: در ششمین برنامه دوره‌ی جدید کانون فیلم «سینماحقیقت» مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، فیلم مستند «شهروند ۴» برنده جایزه اسکار بهترین مستند سال ۲۰۱۴ با موضوع افشاگری «ادوارد اسنودن» به نمایش عمومی درمی‌آید و سپس با حضور مازیار فکری ارشاد -منتقد و کارشناس- و علیرضا حسن‌خانی -منتقد میهمان-نقد و بررسی می‌شود.

نمایش‌های کانون فیلم سینماحقیقت روزهای یکشنبه هرهفته و از ساعت ۱۷ در محل سالن سینماحقیقت مرکز گسترش واقع در خیابان سهروردی شمالی، میدان شهید قندی، شماره ۱۵ برگزار می‌شوند.

این فیلم بخشی از اسرار افشا‌شده توسط اسنودن را از زبان او به نمایش می‌گذارد و آنها را تحلیل می‌کند. مستند «شهروند ۴» نخستین رودررویی اسنودن با جهان آزاد، پس از مخفی شدن به خاطر افشای اسناد طبقه‌بندی شده سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا و چند کشور دیگر را روایت می‌کند.

در خلاصه موضوع این فیلم مستند آمده است: در ژانویه ۲۰۱۳ تعدادی ایمیل نیمه‌کاره و مشکوک از نشانی ایمیلی غیرعادی با عنوان شهروند ۴ به دست مستندسازی به نام لورا پویتراس می‌رسد. شهروند ۴ در این ایمیل مدعی می‌شود شواهدی در دست دارد که آژانس امنیت ملی آمریکا(NSA) با همکاری سازمان‌‌های امنیتی کشورهای دیگر، به شکل مخفی اطلاعات خصوصی افراد را مورد بررسی قرار می‌‌دهند. پنج ماه بعد خانم پویتراس همراه با دو خبرنگار به نام‌های گلن گرینوالد و اون مک‌اسکین به هنگ‌کنگ سفر می‌کنند تا برای نخستین بار با ادوارد اسنودن (شهروند ۴) ملاقات کنند.

«شهروند ۴» برنده جایزه اسکار بهترین فیلم مستند سال ۲۰۱۴ شده است. این فیلم همچنین برنده جایزه بهترین مستند بفتا (آکادمی فیلم بریتانیا)، برنده جایزه بهترین مستند از جوایز سالانه انجمن کارگردانان آمریکا، بهترین مستند سال از نگاه اتحادیه جهانی مستندسازان، بهترین فیلم مستند جشنواره پالم اسپرینگز آمریکا و ده‌ها جایزه دیگر (از جمله در بخش تدوین) شده است.

لورا پویتراس کارگردان «شهروند ۴» بیشتر به عنوان تهیه‌کننده و فیلمبردار سینمای مستند در آمریکا شناخته می‍‌شود. پویتراس هشت فیلم مستند هم کارگردانی کرده که از میان آنها می‌توان به “پرچم‌های جنگ” ۲۰۰۳ و “مرگ زندانی” ۲۰۱۲ اشاره کرد. او برای ساخت این فیلم از سوی اتحادیه زنان روزنامه‌نگار سینمایی آمریکا، برنده دو جایزه بهترین مستندساز زن و شمایل زن سال ۲۰۱۴ شد.