هنر و تجربه: فیلم «باشو غریبه کوچک» ساخته بهرام بیضایی که محصول ۱۳۶۴ است از هفته آینده در گروه سینمایی هنر و تجربه به نمایش در می‌آید.

به گزارش روابط عمومی گروه هنر و تجربه، این ساخته بیضایی که پس از پنج سال وقفه درنمایش، سال ۱۳۶۹ به نمایش در آمد، قرار است از ۱۶ خرداد در سینماهای گروه هنر و تجربه اکران شود.
این فیلم داستان داستان پسری جنوبی و جنگ‌زده را روایت می‌کند که در فرار از جنگ ایران و عراق، به طور اتفاقی به شمال ایران می‌رسد و زنی گیلانی او را پناه می‌دهد.باشو غریبه کوچک به تهیه‌کنندگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و با بازی سوسن تسلیمی، عدنان عفراویان، پرویز پورحسینی، فرخ لقا هوشمند، اکبر دودکار،رضا هوشمند و … ساخته شده است.
فیروز ملک‌زاده مدیر فیلم‌برداری باشو و ایرج رامین‌فر طراح صحنه و لباس آن بوده‌اند و خود بیضایی فیلم را تدوین کرده‌است.بهرام بیضایی در مصاحبه‌ای با ماهنامه فیلم به تاریخ اسفند ۱۳۶۸ در ارتباط با شکل‌گیری ایده اولیه فیلم می‌گوید: «در جریان سال‌های جنگ، هرگاه به شمال کشور سفر می‌کردم و پناهندگان و مهاجران جنگی را که از جنوب کشور بدان‌جا مهاجرت کرده بودند، می‌دیدم؛ از خودم می پرسیدم که اولین جنوبی که به شمال آمده، چه احساسی داشته، چه افکاری در ذهن او گذشته، چگونه حرف‌هایش را به دیگران منتقل کرده و چطور با آن محیط سازش پیدا کرده است؟» بیضایی در همان مصاحبه می‌گوید که ایده اصلی فیلم باشو غریبه کوچک متعلق به سوسن تسلیمی است که مضمون اولیه فیلم باشو غریبه کوچک را در طرح کوتاهی، با بیضایی در میان می‌گذارد و بیضایی از او می‌خواهد که خودش داستان آن را بنویسد.

در فیلم نایی با بازی سوسن تسلیمی به زبان گیلکی و باشو با بازی عدنان عفراویان به زبان عربی خوزی صحبت می‌کنند، اما رابطه‌ای فراتر از زبان بین آن دو شکل می‌گیرد.

برچسب‌ها: