هنر و تجربه-رضا حسینی:اوا دوورنی کارگردان سیاه‌پوست فیلم «سلما»، که جوایز مختلفی را در فصل اخیر جوایز دریافت کرد، و مؤسس جنبش «عرضه آثار جشنواره فیلم‌های آفریقایی-آمریکایی»چند روز پیش با همراهی گروهی دیگر از فیلم‌سازان سیه‌چرده دست به انتشار پیام طغیان‌گرانه و تحریک‌آمیزی در توییتر زد.
این گروه از فیلم‌سازان به رهبری دوورنی، شامل بیش از چهل فیلم‌سازان سیاه‌پوست مطرح می‌شوند از جمله راین کوگلر (ایستگاه فروتوِیل)، دان پورتر (جاسوسان می‌سی‌سی‌پی)، راجر راس ویلیامز (خدا اوگاندا را دوست دارد)، ریک فاموییوا (دوپ)، جاستین سیمین (آدم‌های سفیدپوست گرامی)، جینا پرینس بایسوود (آن‌سوی روشنایی‌ها)، جان سینگلتن (Boyz ‘N The Hood) و… که همه در تلاشی به مدت دوازده ساعت در توییتر فعالیت کردند تا برای حمایت از جشنواره فیلم‌های آفریقایی-آمریکایی جذب سرمایه کنند. دوورنی این جشنواره را در سال ۲۰۱۱ با هدف اعطای قدرت به فیلم‌سازان مستقل سیاه‌پوست راه‌اندازی کرد که فرصت اکران و عرضه فیلم‌ها در رسانه‌های مختلف را برای آثار واجد شرایط به ارمغان می‌آورد. دوورنی به‌تازگی به «ایندی‌وایر» گفته بود که «خودم هم محصولی از آن هستم. اگر فیلم‌هایم از این طریق پخش نمی‌شدند، هرگز فرصت ساختن سلما یا هر یک از کارهایی را که حالا انجام می‌دهد به دست نمی‌آوردم. خیلی مهم است که از این فیلم‌سازان حمایت کنیم تا سوار بر مرکب شوند، تا فرصتی در اختیارشان قرار گیرد که تماشاگرانی برای خودشان دست‌وپا کنند.»
دوورنی در ادامه می‌گوید: «در ایام اسکار خیلی‌ها سعی می‌کردند با من درباره فیلم‌های متفاوت و حمایت از آن‌ها صحبت کنند.اگر این موضوع هم‌چنان برای آن‌ها اهمیت داشته باشد، با هم می‌توانیم تغییری ایجاد کنیم.»جشنواره فیلم‌های آفریقایی-آمریکایی تا سال گذشته بدون هیچ سرمایه‌گذار یا کمک هزینه‌ای، به طور کامل توسط اوا دوورنی حمایت می‌شد. حالا که این جشنواره با کمک داوطلبانه‌ی سی کارمند و حمایت سازمان‌ها و موزه‌هایی از سراسر منطقه اداره می‌شود، از سال گذشته طرح «طغیان» را به اجرا درآورده است؛ طرحی که اعضای آن – شامل فیلم‌سازان هم‌قطار، بازیگران یا طرف‌داران این طرح و جشنواره – با حمایت چهل دلاری به یک «طغیانگر دیجیتال» و با حمایت صد دلاری به حامی و «طغیانگر تمام‌عیار» تبدیل می‌شوند؛ و با این کار از فیلم‌های خاص و متفاوت سینمای مستقل فیلم‌سازان سیاه‌پوست حمایت می‌کنند.
منبع: ایندی‌وایر