هنر و تجربه:اختتامیه دوازدهمین جشنواره فیلم کوتاه دانشجویی نهال شب گذشته ۱۱ خرداد ،در تالار ایوان شمس و با حضور جمعی از فیلمسازان جوان و دانشجویان رشته‌های مختلف هنری برگزار شد. این دوره از جشنواره نهال با اعلام فیلم «میانبر» به عنوان بهترین فیلم جشنواره، اهدای تندیس بهترین فیلم تجربی به هلن مرسلی برای فیلم «به صدای شهر گوش کن» و عاطفه محرابی برای مستند «خواهرم محدثه» به کار خود پایان داد. همچنین فیلم «روشویی» با دو تندیس و یک دیپلم افتخار پرافتخارترین فیلم جشنواره و فیلم‌های «چهار نفره»، «سرمه» و «ولد» هرکدام با دو تندیس جشنواره فیلم‌های پر افتخار بعدی نام گرفتند.

در بخش فیلم، پس از معرفی هیئت داوران که احمد الستی، محسن هاشمی، سعید عقیقی، فرشاد محمدی، شهاب حسینی، شهرام مکری و سپیده عبدالوهاب از اعضای آن بودند، سعید عقیقی بیانیه‌ی هیئت داوران را قرائت کرد و از افزایش سطح کیفی فیلم‌ها در این جشنواره خبر داد.

در بخش اعلام جوایز، تندیس بهترین فیلم جشنواره به علیرضا اسفندیارنژاد و علیرضا قاسمی برای فیلم «میانبر» و دیپلم افتخار این بخش به مهرنوش فطرت برای فیلم «پپسی» تعلق گرفت. سهند کبیری برای فیلم «چهار نفره» بهترین کارگردان شد. پوریا کاکاوند جایزه بهترین فیلم‌نامه را برای فیلم «روشویی» گرفت. دیپلم افتخار بهترین بازیگر زن به شیدا خلیق برای فیلم «روشویی» اهدا شد و تندیس بهترین بازیگر زن به ندا جبرائیلی برای فیلم «چهارنفره» رسید. تندیس بهترین بازیگری مرد به بهرام آزادی برای فیلم «کشتارگاه» تعلق گرفت. در بخش بهترین فیلم‌برداری، دیپلم افتخار به محمدابراهیم کاظمینی برای فیلم سال اولیِ «به خاطر نیار» و ابولفضل آبشت برای فیلم «گوش ماهی» اهدا شد و تندیس بهترین فیلم‌برداری نیز به هاشم مرادی برای فیلم «ولد» تعلق گرفت. بامداد افشاریان جایزه بهترین صداگذاری را برای فیلم «روشویی» از آن خود کرد. تندیس بهترین موسیقی فیلم به اردوان وثوقی برای انیمیشن «کرگدن» تقدیم شد. پیام حسین‌سوری برای فیلم «ولد» به عنوان بهترین طراح صحنه شناخته شد. تندیس بهترین طراحی لباس به آزاده قچاق برای فیلم «سرمه» رسید. جلال موسوی بهترین طراحی گریم برای فیلم «سرمه» و علیرضا احمدی برای مستند «خواهرم محدثه» بهترین تدوینگر شد .در بخش مستند، دیپلم افتخار این بخش به کیومرث صمدی طاری برای مستند «گام‌های یک دست» تعلق گرفت و تندیس بهترین مستند به عاطفه محرابی برای مستند «خواهرم محدثه» رسید.جایزه بهترین انیمیشن هم به زهرا آیت‌اللهی برای انیمیشن «پایان نامه» تعلق گرفت. فیلم «به صدای شهر گوش کن» به کارگردانی هلن مرسلی بهترین فیلم تجربی شد. همچنین آکادمی جشنواره‌ی نهال دوازدهم که امسال چهار ساله شد، جایزه‌ی ویژه‌ی خود را به فیلم «کشتارگاه»، که امسال در بخش دانشجویی سینه فونداسیون جشنواره کن حاضر بود، اهدا کرد. در بخش پوستر هم مهدی رضایی برای پوستر فیلم «مات» جایزه‌ی اصلی این بخش را گرفت.

همچنین مانند دوره‌های گذشته، دبیر جشنواره‌ بعدی معرفی شد که «شهاب اسفندیاری»، مدیر گروه دانشکده سینما و تئاتر دانشگاه هنر «محسن مختاری» را دبیر جشنواره‌ نهال سیزدهم عنوان کرد.

جشنواره فیلم کوتاه دانشجویی نهال که امروزه به عنوان مهمترین رویداد سینمای-دانشجویی کشور شناخته می‌شود، همه ساله به همت دانشجویان دانشکده سینما – تئاتر دانشگاه هنر برگزار می‌شود. هدف اصلی این جشنواره، فراهم آوردن زمینه‌ای برای نمایش توانمندی‌های دانشجویان و ایجاد فضایی سالم جهت رقابت میان آثار آن هاست.

دوازدهمین دوره جشنواره فیلم کوتاه دانشجویی نهال، از ۴ تا ۱۱ خرداد به دبیری شاهین دانشفر در دو بخش اصلی «فیلم کوتاه» و «پوستر و عکس» برگزار شد. خسرو سینایی و منوچهر انور از مهمانان شناخته شده حاضر در این دوره این جشنواره بودند.