هنر و تجربه: پنجاهمین دوره فستیوال بین‌المللی فیلم کارلووی واری جمهوری چک لیست فیلم‌های بخش مسابقه خود را اعلام کرد. در این دوره در غیاب فیلم‌سازان ایرانی، کارگردانان اروپایی نقش پررنگ‌تری در جشنواره دارند.

از فیلم‌سازان شاخصی که امسال در این جشنواره حضور دارند می‌توان به «دیریش بروگمان» کارگردان سرشناس آلمانی اشاره کرد که با فیلم «درود» در این رقابت شرکت کرده و مارسین کوزالکا مستندساز لهستانی اولین فیلم داستانی‌اش «عنکبوت قرمز» را عرضه کرده است.  دنیل دنیک نیز مستندساز معروف دانمارکی است که اولین فیلم بلندش «ساحل طلایی» را در «کارلووی واری» رونمایی می‌کند. «آنتونیا» از ایتالیا ، «بابابی» از آلمان،«باب و درختان» از آمریکا، «آنهایی که می‌افتند بال دارند» از استرالیا، «کوهستان جادویی» از رومانی و «ندای آهنگ‌ها» از اوکراین از دیگر آثار بخش ۱۳ فیلمی مسابقه کارلووی واری است. اسلاوک هوراک با فیلم «مراقبت از خانه »و ژان پروسینوفسکی با «برادران مار» نیز دو نماینده جمهوری چک در بخش رقابتی این فستیوال بین‌المللی هستند. فلورین سربان پنج سال پس از موفقیت چشمگیرش با «اگر بخواهم سوت بزنم، می‌زنم» در جشنواره فیلم برلین، این‌بار با ساخته جدیدش «بوکس» راهی چک شده است. «صدای درختان» هم کاری از فرانسوا پلوکین فیلمساز کانادایی است که در روزهای برپایی «کارلووی واری» اکران می‌شود.

جایزه بزرگ جشنواره کارلوی واری شامل مبلغی ۲۵ هزار دلاری می‌شود و برنده جایزه ویژه هیأت داوران جایزه ۱۵ هزار دلاری را دریافت می‌کند. کارلووی واری جشنواره فیلمی است که هرساله در ماه ژوئیه در شهری به همین نام در شمال‌غربی جمهوری چک برگزار می‌شود. این جشنواره که از سال ۱۹۴۶ آغاز به‌ کار کرده، مهمترین جشنواره اروپای مرکزی و شرقی به شمار می‌رود. این فستیوال دارای دو بخش رقابتی و غیررقابتی است و جایزه اصلی آن گوی بلورین نام دارد. کارلووی واری از سال ۱۹۵۹ به بعد، هر دو سال یک‌بار (با جشنواره فیلم مسکو به صورت یک سال در میان) برگزار می‌شد ولی از سال ۱۹۹۴ تاکنون به صورت سالانه برگزار می‌شود.

ایران که در دوره قبل این فستیوال با فیلم «ماهی و گربه» حضور داشت،‌ امسال نماینده‌ای ندارد. در سال‌های گذشته نیز فیلم‌های ایرانی حضور گسترده‌ای در این جشنواره داشته‌اند. از مهم‌ترین جوایزی که سینمای ایران از این فستیوال دریافت کرده است،می‌توان به جایزه ویژه هیات داوران و جایزه «کلیسای جهانی» چهل‌وچهارمین دوره «کالووی واری» برای «بیست» عبدالرضا کاهانی، جایزه بهترین بازیگر مرد برای حمید فرخ‌نژاد برای فیلم «عروس آتش»، و جایزه گوی بلورین بهترین بازیگر زن از چهل‌وهفتمین دوره جشنواره «کارلووی واری» برای لیلا حاتمی برای بازی در فیلم «پله آخر» اشاره کرد.

پنجاهمین دوره جشنواره کارلووی واری از ۳ تا ۱۱ جولای (۱۲ تا ۲۰ تیر) برگزار می‌شود.