هنر و تجربه: هجدهمین دوره جشنواره فیلم شانگهای چین، امسال با تمرکز بیشتر بر سینمای آسیا برگزار می‌شود.

شانگهای که یکی از معتبرترین جشنواره‌های فیلم در آسیا و جهان است، امسال در دو بخش رقابتی جام طلایی و استعدادهای جدید آسیا و چند بخش جنبی دیگر برگزار می‌شود.

سینمای ایران نیز امسال حضور فعالی در شانگهای دارد. در بخش رقابت اصلی برای کسب جایزه جام طلا فیلم، «جامه دران» اولین فیلم حمیدرضا قطبی با آثاری از کشورهای کره، تایوان، فرانسه، آمریکا، لهستان و روسیه رقابت می‌کند.  این فیلم با بازی مهتاب کرامتی، مصطفی زمانی و باران کوثری، درباره زنی به نام شیرین است که در مراسم ختم پدرش به روابط جدیدی در زندگی او پی می‌برد و حقایقی تازه را کشف می‌کند.

«سیزده» به کارگردانی هومن سیدی هم در بخش استعداد جدید آسیا، با فیلم هایی از کشورهای چین، هند، ژاپن،کره، تایوان و اندونزی به رقابت می‌کند. سیزده، در این بخش نامزد دریافت جوایز بهترین فیلم، بهترین بازیگر مرد (یسنا میر طهماسب‌) و بهترین فیلمبرداری (علی تبریزی)شده است. کیم هان مین کارگردان کره‌ای ریاست هیئت داوران این بخش را برعهده دارد.

اما فیلم «پریدن از ارتفاع کم» به کارگردانی حامد رجبی نیز در بخش پانورامای شانگهای حضور دارد. این جشنواره هر ساله در بخش پانورامای خود فیلم‌های موفق سال قبل را که در جشنواره‌های دیگر مورد توجه قرار گرفته‌اند، نمایش می‌دهد. پریدن از ارتفاع کم هم اکنون در گروه هنر و تجربه در حال اکران است و نگار جواهریان و رامبد جوان از جمله بازیگران آن هستند.

در بخش‌های جنبی جشنواره شانگهای همچنین فیلم‌هایی چون «بردمن»، «ویپلش»، «پسربچگی»، «لویاتان» و «تئوری همه چیز» که از اکران در چین مانده‌اند در حاشیه این جشنواره به نمایش درمی‌آیند. هفته فیلم‌های اکشن جکی چان نیز برنامه‌ای است که به مناسب تقدیر از این بازیگر کهنه کار برگزار می‌شود.

هجدهمین  دوره از جشنواره فیلم شانگهای از ۱۳ تا ۲۱ ژوئن(۲۳ تا ۳۱ خرداد) برپا می‌شود .  ریاست هیئت داوران بر عهده آندری زویاگینتسف ،کارگردان روس است و جشنواره با نمایش فیلم «من کسی هستم» اثر درک یی، آغاز می‌شود.