هنر و تجربه: عصر یکشنبه ۱۷ خردادماه و در هفتمین برنامه دوره‌ جدید کانون فیلم «سینماحقیقت» مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، فیلم مستند «یک موسیقی‌دان فرانسوی در دربار قاجار» به کارگردانی مهران پورمندان به نمایش عمومی درآمده و با حضور مازیار فکری‌ارشاد (مجری- منتقد) و محمود توسلیان (کارشناس) مورد نقد و بررسی قرار می‌گیرد.

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی «سینماتجربی»، این فیلم مستندی درباره‌ی «آلفرد لُمر» موسیقی‌دان و آهنگ‌ساز فرانسوی و خالق نخستین سرود ملی ایران است.

مهران پورمندان پژوهش‌گر و کارگردان این فیلم، در مدت زمان ۵۲ دقیقه، زندگی و آثار موسیو لُمر و چگونگی ساخته شدن اولین سرود ملی ایران را در دوره قاجار به تصویر کشیده است.
پورمندان فارغ‌التحصیل آهنگسازی از کنسرواتوار سرگئی راخمانینوف فرانسه و متودولوژی از کنسرواتوار برن؛ سرپرست گروه تحقیقات هنرهای قاجاری و عضو کانون پژوهش‌گران خانه موسیقی است.
پورمندان در مصاحبه با خبرگزاری ایلنا کار خودش را پژوهش موسیقی و نه فیلم‌سازی ذکر کرده است. اما چون نوشتن کتاب برای حوزه تخصصی خودش را کافی نمی‌داند تصمیم به ساخت این فیلم گرفته است: « من هیچ‌گاه فیلم‌ساز و مستندساز نبوده و نیستم و همواره خود را پژوهش‌گر موسیقی دانسته‌ام اما بعد از اینکه کتاب بنیان‌های موسیقی در سال ۹۰ منتشر شد؛ متوجه شدم کتاب‌هایی که ما به زحمت سال‌های برای آن وقت می‌گذاریم و می‌نویسیم؛ در نهایت به دست صاحبانش نمی‌رسد و صرفا به قفسه‌هایی می‌رود که حاصل پخش سنتی کتاب است.»
پخش این فیلم در کانون سینماحقیقت، نخستین نمایش فیلم است.