هنر و تجربه: تیری فرمو دبیر  و مدیر هنری جشنواره کن در مصاحبه با مجله فیلم فرانسه، از رسانه‌های اجتماعی برای عوض کردن وجهه این جشنواره و تبدیل کردن آن به یک فستیوال توئیتری به شدت انتقاد کرد.

فرمو در مصاحبه خود از اظهار نظر توئیتری درباره فیلم‌های هنری در حین نمایش و یا به محض پایان نمایش در طول برگزاری شصت و هشتمین جشنواره فیلم کن انتقاد کرد : هر کس دوست دارد هر چیزی که در ذهنش می‌گذرد را منتشر کند و به همین دلیل رقابتی دائمی میان خبرنگاران و منتقدین آنلاین آماتور ایجاد شده است.

مدیر هنری کن هم‌چنین گفت: «نوشتن یک نقد در واقع طرح و پیاده سازی یک تفکر است و نمی‌توان آن را در ۱۴۰ کاراکتر و بلافاصله پس از پایان نمایش فیلم نوشت. شبکه‌های اجتماعی به روحیه کلی جشنواره لطمه زدند». او همچنین میزان اعتبار چنین نقدهایی را به چالش کشید: «در اینترنت معیار ارزش گذاری نقدها تعداد کلیک‌های آن است و این نوعی دهن کجی تمدن به ما است. همه چیز سریع شده و نقدهای اینترنتی را عجله‌ای، اغراق آمیز و توصیفی کرده است. ماهیت نقد دارد عوض می‌شود چون مسابقه‌ای به راه افتاده که همه می‌خواهند در توییت کردن از دیگری پیشی بگیرند». تیری فرمو از سال ۲۰۰۷ تا کنون مدیریت معتبرترین رویداد سینمایی جهان را برعهده دارد.

پیر لسکور، رئیس جدید جشنواره کن که امسال جانشین ژیل ژاکوب ۸۴ ساله شد نیز هفته پیش در مصحبه‌ای ابراز تأسف کرده بود که برخی منتقدان را در حین نمایش فیلم در حال گذاشتن مطلب در توییتر دیده است.کاترین دنوو بازیگر سرشناس فرانسوی نیز در جریان جشنواره کن در مصاحبه‌ای به انتقاد از رسانه‌های اجتماعی پرداخت و گفت: «ماهیت بازیگری تحت تاثیر دخالت رسانه‌هایی چون توئیتر و امثال آن قرار گرفته است و جشنواره کن نیز دیگر آن شکوه سابق را ندارد.»

 

برچسب‌ها: