هنر و تجربه: باب لست، رئیس جشنواره بین المللی فیلم ادینبرو، کمتر از دو هفته مانده به شروع این جشنواره از سمت خود استعفا کرد. شصت و نهمین دوره این جشنواره از ۱۷ تا ۲۸ ژوئن (۲۷ خرداد تا ۵ تیر) در اسکاتلند برگزار می‌شود.

بلافاصله پس از اعلام استعفای لست که از سال ۲۰۱۲ تا کنون این پست را برعهده داشته است، اقدامات برای جایگزینی او آغاز شده است. خبر کنار رفتن رئیس ادینبرو، که دلیلی هم برای آن اعلام نشده، همزمان با اعلام اسامی هیئت داوری فیلم‌های این جشنواره اطلاع رسانی شد.

امسال در این جشنواره ۱۶۴ فیلم از ۳۶ کشور به نمایش درمی‌آیند که در این میان ۲۴ فیلم اولین نمایش جهانی و هشت فیلم نیز اولین نمایش بین‌المللی خود را تجربه می‌کنند.دو نماینده از سینمای ایران نیز در این دوره از فستیوال ادینبرو حضور دارند. «شیفت شب» چهارمین فیلم نیکی کریمی در مقام کارگردان و با بازی محمدرضا فروتن، لیلا زارع و گوهر خیراندیش، در بخش رقابتی جشنواره ادینبرو شرکت می‌کند و با ۱۱ فیلم از سراسر دنیا رقابت دارد. گفتنی است نیکی کریمی سال گذشته بر صندلی ریاست هیئت داوری این جشنواره نشسته بود.

دیگر نماینده ایران، «ملبورن» ساخته نیما جاویدی است که در بخش «دیدگاه نو» این فستیوال به روی پرده می‌رود و از میان فیلمهایی انتخاب شده که برای اولین بار در بریتانیا به نمایش در می‌آیند.جشنواره فیلم ادینبرو از سال ١٩۴٧ شروع به کار کرده است و به‌همراه جشنواره کن، بعد از جشنواره ونیز قدیمی‌ترین رقابت‌های سینمایی اروپا به‌شمار می‌آید.