هنر و تجربه: ادوارد نورتون، بازیگر آمریکایی فیلم «بردمن» در شصت و هشتمین جشنواره لوکارنو نشان لیاقت دریافت می‌کند. برنامه بزرگداشت این بازیگر ۴۶ ساله شامل نمایش و بررسی منتخبی از فیلم‌های او نیز می‌شود.

این بازیگر همچنین در جلسه‌ای با شرکت کنندگان این فستیوال به گفت‌و‌گو و تبادل ایده می‌پردازد. از دریافت کنندگان قبلی این نشان لیاقت می‌توان به ژولیت بینوش، سوزان ساراندون، جان مالکوویچ، میشل پیکولی، ایزابل هوپر، گائل گارسیا برنال و جیانکارلو جیانینی اشاره کرد.

کارلو چتریان مدیر هنری فستیوال لوکارنو در مورد نورتون می‌گوید: « او استعداد شگرفی در شکل دادن به شخصیت‌هایی که در دوران پیچیده عصر حاضر زندگی می‌کنند از خود نشان داده است. حضور او و بررسی آثارش در لوکارنو باعث می‌شود که با یکی از بزرگ‌ترین شخصیت‌های قرن ۲۱ هالیوود بیشتر آشنا شویم ». نورتون تا کنون سه بار برای فیلم‌های «تاریخ مجهول آمریکا»، «اولین ترس» و «بردمن» نامزد اسکار شده است و سال ۲۰۰۰ اولین و تنها فیلمش با نام «حفظ ایمان» را کارگردانی کرده است.

شصت و هشتمین جشنواره فیلم لوکارنو بین ۵ تا ۱۵ آگوست (۱۲ تا ۲۲ مرداد) در بخش ایتالیایی زبان کشور سوئیس برگزار می‌شود. از دیگر موارد جالب توجه لوکارنوی امسال، می‌توان به برگزاری سیزدهمین دوره کارگاه موسوم به «درهای باز» در باب مسائل جاری مرتبط با تولید و پخش در سینمای مستقل و تولید مشترک اشاره کرد.