هنر و تجربه: سی و سومین جشنواره بین‌المللی فیلم مونیخ، آثار بخش‌های مختلف خود را اعلام کرد که در این بین آثار شاخص جشنواره گذشته کن نیز به چشم می‌خورند.

این جشنواره که پس از برلین، مهم‌ترین جشنواره فیلم آلمان به حساب می‌آید، سابقه‌ای نسبتا طولانی در کشف فیلم‌سازان خلاق و جوان اروپایی دارد.

درام الجزایری «به دور از انسان‌ها» به کارگردانی دیوید الهافن و بازی ویگو مورتنسن که در دوره قبلی جشنواره ونیز حضور داشت، به عنوان فیلم افتتاحیه مونیخ به نمایش درمی‌آید.

بخش اصلی رقابتی این جشنواره که سینه مسترز نام دارد و آثار کارگردانان شاخص بین المللی را به نمایش درمی‌آورد، امسال شاهد حضور فیلم‌های «هزار و یک شب» به کارگردانی میگوئل گومز در سه اپیزود، «آغوش مار» چیرو گوئرا، «بلندتر از بمب‌ها» اثر یوآخیم تریه، «روزهای طلایی من» به کارگردانی آرنو دپلشین، که همگی در کن حاضر بوده‌اند. فیلم «پازولینی» که روایت زندگی پیر پائولو پازولینی کارگردان معروف ایتالیایی است نیز در این بخش به نمایش در می‌آید. درمجموع  ۱۲ فیلم در این بخش نمایش داده می‌شود.

در بخش آثار «مستقل بین‌المللی» که آثار فیلم‌سازان جوان و خلاق سراسر دنیا در آن شرکت دارند نیز فیلم «امروز» به کارگردانی رضا میرکریمی و بازی پرویز پرستویی به نمایش درمی‌آید. این فیلم نماینده رسمی سینمای ایران در آخرین دوره مراسم اسکار بوده است. هم‌چنین در بخش جنبی «اسپات لایت»، آخرین فیلم رامین بحرانی کارگردان ایرانی‌الاصل هالیوودی به نام «۹۹ خانه» که امیر نادری فیلم‌ساز قدیمی و شاخص ایرانی، نویسنده آن بوده است، هم به روی پرده می‌رود.

تقدیر از ژان ژاک آنو کارگردان کهنه کار فرانسوی به پاس یک عمر دستاورد هنری نیز از دیگر برنامه‌های این  جشنواره معتبر اروپایی است. آنو سابقه بردن ۴ جایزه سزار و ساخت فیلم‌هایی هم‌چون «هفت سال در تبت» و «دشمن در خط دروازه‌ها» را دارد.

سی و سومین دوره جشنواره مونیخ از ۲۵ ژوئن تا ۴ جولای (۴ تا ۱۳ تیر) برگزار می‌شود.