هنر و تجربه: فیلم «پسر شائول» به کارگردانی لازلو نمش که ماه گذشته در جشنواره فیلم کن موفق به کسب جایزه بزرگ این جشنواره شد به عنوان نماینده رسمی کشور مجارستان برای شرکت در بخش بهترین فیلم خارجی زبان اسکار به آکادمی علوم و فنون سینمایی آمریکا معرفی شد.

بدین ترتیب مجارستان به اولین کشوری تبدیل شد که امسال فیلم نماینده رسمی خود را به آکادمی اسکار داده است که البته از همان نمایش اول آن در جشنواره کن مشخص بود که نقش ویژه‌ای در مراسم اسکار سال ۲۰۱۶خواهد داشت و انتخاب آن از سوی کشور مجارستان قطعی به نظر می رسید.

داستان این فیلم در مورد مردی است که در اردوگاه‌های کار اجباری آلمان نازی در سرکوب یهودیان همکاری می‌کند و به ناگاه به جنازه پسری برمی‌خورد که فکر می‌کند فرزند خود اوست. او تلاشش را می‌کند تا علی رغم مشکلات ،برای پسرش مراسم خاکسپاری آبرومندی طبق آیین مذهبی خود برگزار کند.

این فیلم که اولین ساخته کارگردانش نیز هست، نظر منتقدان را به خاطر ویژگی‌های بصری و پرداخت هنرمندانه‌اش جلب کرده بود و علاوه بر جایزه بزرگ کن، جایزه منتقدان بین‌المللی موسوم به فیپرشی را هم به خود اختصاص داد. شرکت  سونی پیکچرز کلاسیکز حق پخش این فیلم را خریداری کرده است. پسر شائول تنها فیلم بخش مسابقه کن بود که به صورت ۳۵ میلیمتری فیلم‌برداری شده و با حمایت موسسه ملی فیلم مجارستان جلوی دوربین رفته است.

برچسب‌ها: