هنر و تجربه: جشنواره بین‌المللی فیلم توکیو و شانگهای تفاهم‌نامه‌ای برای همکاری امضا کرده‌اند که ادغام بخش‌های مختلف رقابتی، فیلم‌ها و مهمانان جشنواره ، در آن ذکر شده است. این دو جشنواره فیلم‌های پذیرفته شده و اعضای هیئت داوری خود را جابجا کرده و همچنین از نیروهای اجرایی مشترک در جشنواره های یکدیگر استفاده خواهند کرد.

جشنواره فیلم شانگهای که ۱۳ تا ۲۱ ژوئن (۲۳ تا ۳۱ خرداد) برگزار می‌شود امسال ۲۷ فیلم ژاپنی از جمله فیلم «ماه بی‌نور» به کارگردانی داییچی یوشیدا، که سال قبل جایزه بهترین بازیگر زن و بهترین فیلم از نگاه مخاطبان را در جشنواره توکیو گرفت به نمایش درمی‌آورد.

این اتفاق در حالی می‌افتد که اخیراً پس از سه سال، در چین یک فیلم ژاپنی انیمیشن به نام «دورامون کنارم بمان» به اکران درآمد و بیش از ۷۰ میلیون دلار هم فروش کرد؛ یعنی بیش از میزان فروش فیلم در خود ژاپن.

روابط پرفراز و نشیب بین دو همسایه در آسیای شرقی، در اواخر سال ۲۰۱۲ زمانی که دولت سابق ژاپن گروهی از جزایر بدون سکنه‌ای که کشور چین نیز ادعای مالکیت آن را داشت خرید، به تیرگی گرایید. این اقدام کشور ژاپن توسط دولت چین به عنوان یک تخطی و تجاوز به حقوق آنها تعبیر شد. اما با وجود تمایلات وطن پرستانه دولت فعلی ژاپن تحت هدایت نخست وزیر شینزو آبه، یخ رابطه این دو کشور در حال آب شدن است و اقدام فرهنگی بین دو جشنواره فیلم توکیو و شانگهای نیز در راستای همین بهبود روابط صورت گرفته است. بیست و هشتمین جشنواره فیلم توکیو نیز بین ۲۲ تا ۳۱ اکتبر (۲۹ مهر تا ۹ آبان) برگزار می‌شود.