هنر و تجربه: هجدهمین دوره جشنواره شانگهای شب گذشته (شنبه ۲۳ خرداد- ۱۳ ژوئن) با نمایش فیلم «من کسی هستم» به کارگردانی درک یی و حضور افراد مشهوری هم‌چون جکی چان و مایک تایسون برای بالابردن وجهه تبلیغاتی آن افتتاح شد.

مایک تایسون که در فیلم زندگینامه‌ای و اکشن چینی «مرد آی پی ۳» نقشی افتخاری ایفا می‌کند و در کنار او جکی چان استاد سینمای رزمی چین، به دلیل برنامه هفته فیلم‌های اکشن خود، که به مناسب تقدیر از این بازیگر کهنه کار برگزار می‌شود، در افتتاحیه جشنواره شانگهای حضور داشتند.

سینمای ایران اما با حضور سه فیلم، سهم قابل توجهی در این دوره شانگهای ایفا می‌کند. در بخش رقابت اصلی برای کسب جایزه جام طلا فیلم، «جامه دران» اولین فیلم حمیدرضا قطبی با آثاری از کشورهای کره، تایوان، فرانسه، آمریکا، لهستان و روسیه رقابت می‌کند. «سیزده» به کارگردانی هومن سیدی هم در بخش استعداد جدید آسیا حضور دارد و نامزد دریافت جوایز بهترین فیلم، بهترین بازیگر مرد (یسنا میرطهماسب‌) و بهترین فیلم‌برداری (علی تبریزی)شده است. اما فیلم «پریدن از ارتفاع کم» به کارگردانی حامد رجبی نیز که در حال حاضر در بخش هنر و تجربه روی پرده است، در بخش پانورامای شانگهای حضور دارد.

جشنواره فیلم شانگهای که از مهم ترین جشنواره‌های سینمایی خاورمیانه است امسال با حواشی زیادی همراه است. در این دوره از ورود فیلم‌سازان و هنرمندان کره‌ای به جشنواره ممانعت به عمل آمد و آثارشان نیز پذیرفته نشد. دلیل آن هم شیوع بیماری تنفسی مرس در کشور کره است. البته به ناچار یک نویسنده کره‌ای به نام کیم هی جای که مدت‌ها قبل‌تر از بروز مشکلات مربوط به شیوع بیماری مورد نظر، در هیات داوری شانگهای انتخاب شده، اجتناب ناپذیر بوده است. شرکت کنندگان در این جشنواره نیز به محض ورود، برگه هشدارهای مربوط به این بیماری را دریافت می‌کنند. گذشته از اینها جشنواره شانگهای امسال تحت تاثیر تفاهم نامه‌ای است که اخیرا برای همکاری با جشنواره توکیو امضا کرده است.در این تفاهم نامه ادغام بخش‌های مختلف رقابتی، فیلم‌ها و مهمانان جشنواره ، ذکر شده است. این دو جشنواره فیلم‌های پذیرفته شده و اعضای هیات داوری خود را جابجا کرده و هم‌چنین از نیروهای اجرایی مشترک در جشنواره‌های یکدیگر استفاده خواهند کرد. فیلم «مشت زن چپ دست» با بازی جیک جیلنهال که در مورد بازی بی‌نظیر او و احتمال نامزد اسکار شدنش از همین الان زمزمه‌هایی وجود دارد هم اولین حضور بین‌المللی خود را در این جشنواره تجربه می‌کند.

هجدهمین دوره جشنواره فیلم شانگهای از ۱۳ ژوئن (۲۳ خرداد) آغاز شده و تا ۲۱ ژوئن(۳۱ خرداد) به ریاست آندری زویاگینتسف کارگردان روس بر هیات داوران، ادامه دارد.

برچسب‌ها: