هنر و تجربه: مجله معتبر «اکونومیست» یک بخش جدید و مخصوص فیلم مستند به نام اکونومیست فیلمز راه اندازی کرده و دو فیلم اول خود را به صورت رایگان برای تماشا بر روی اینترنت قرار داده است.

اکونومیست فیلمز با دو مستند ۱۲ تا ۱۵ دقیقه‌ای شروع به کار کرده است که ارزش های قابل توجهی برای بخش تجاری تلویزیونی دارند. «رنجرهای هواپیمای بدون سرنشین» قسمت ابتدایی مجموعه مستند «کارهای آینده» و درباره مردمی است که همین حالا سر مشاغلی هستند که ربطی به آینده دارند و «موادمخدر: جنگ یا تجارت؟» قسمت ابتدایی مجموعه مستند «قطب‌نمای جهانی» درباره کشورها و مردمی است که پیشگام  شیوه‌های جدید مقابله با مشکلات اجتماعی هستند. به غیر از این دو فیلم کوتاه، هشت اپیزود دیگر در دست ساخت است تا برای ماه سپتامبر در دسترس کاربران قرار بگیرند.

نیکلاس مینتر- گرین رییس بخش اکونومیست فیلمز می‌گوید: «ما حدود ۲۲ فیلم برای سال اول کاری‌مان پیش‌بینی کرده‌ایم. یکی دو فیلم از این میان ممکن است پیش درآمدی بر مستندهای بلندتر باشند، اما حداقل ۲۰ فیلم از آن‌ها بخشی از یک مجموعه منظم و تعریف شده هستند.»

تام استاندیج سردبیر اکونومیست به عنوان رییس ارشد در کنار مینتر-گرین در اکونومیست فیلمز کار می‌کند. در واقع این کمپانی یک بخش جداگانه تولید فیلم تشکیل داده که در کنار بخش خبری آن فعالیت می‌کند. این بخش فیلم در کنار بخش خبری و گزارش‌ها و مفاهیم تخصصی کار می‌کند و فیلمنامه و محتوای آنها از سوی دبیران اکونومیست و روزنامه‌نگاران تعیین می‌شود. مینتر -گرین در این باره گفت: در شروع کار، ما همه چیز را تحت کنترل داریم. این بخش زیرنظر سردبیری و تیم تولید ماست و فیلم‌ها برای توزیع بر روی سایت اکونومیست و شبکه‌های اجتماعی قرار می‌گیرند.

به گفته گرین، با تولید این مجموعه‌ها این کمپانی اکنون به مذاکره درباره توزیع در تلویزیون، و دیگر شبکه‌های آنلاین می‌پردازد. «با توجه به کیفیت بالای فیلم‌هایمان، انواع گزینه‌ها را بررسی می‌کنیم تا بتوانیم به بیشترین مخاطب ممکن دست پیدا کنیم. اکونومیست یک قدم دیگر به جلو برداشته و از این کار بازنمی‌گردد. همه شیوه‌های جدید پخش و ارائه آثار و مشارکت‌های اجتماعی به دنبال یک هدف هستند و آن هم دیده شدن توسط مخاطب است.»