هنر و تجربه: مستند سینمایی «من می­‌خوام شاه بشم» به کارگردانی مهدی گنجی به عنوان تنها نماینده ایران در جشنواره بین­‌المللی AFI DOCS که به سیلور داکس معروف است با فیلم‌های دیگری از سراسر دنیا رقابت می‌کند.

AFI مخفف انستیتو فیلم آمریکا و یکی از معتبرترین جشنواره های تخصصی فیلم مستند در آمریکا به شمار می‌رود. این جشنواره طی روزهای ۲۷ تا ۳۱ خرداد ماه در واشنگتن پایتخت آمریکا برگزار می‌شود.گفته می‌شود این جشنواره که با حمایت موسسه فیلم آمریکا و شبکه دیسکاوری برگزار می‌شود، مورد توجه بسیاری از رهبران سیاسی و فعالان اجتماعی است و هر ساله با حضور فیلم‌هایی از سراسر جهان، بیش از ۲۵۰۰۰ بیننده را با سینمای مستند پیوند می‌دهد.چهل و پنج فیلم در بخش مسابقه این جشنواره حضور دارند که آخرین فیلم «آلبرت میزلس» که پیش از مرگ او ساخته شده و به نمایش درنیامده بود در این جشنواره روی پرده می‌رود.

فیلم مستند ۷۰ دقیقه‌ای «من می‌خوام شاه بشم» از تولیدات مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، مستندی درباره «عباس برزگر» است که با کمک خانواده‌اش از توریست‌های خارجی در دهکده­‌ گردشگری‌اش پذیرایی می‌کند و آنها را به دیدن عشایر می‌برد، اما او یک رویای بزرگ در سر دارد و می‌خواهد ایل خودش را تشکیل بدهد.

این اولین نمایش این فیلم در کشور آمریکاست. «من می‌خوام شاه بشم» پیش‌تر ضمن کسب جایزه بهترین کارگردانی فیلم مستند از سی و سومین جشنواره فیلم فجر، در جشنواره‌های آمستردام (ایدفا)، شفیلد انگلستان، مونیخ آلمان، میلنیوم بلژیک، پلنت داکس لهستان به نمایش در آمده و نامزد دریافت جایزه شبکه تی آر تی ترکیه بوده است.

«من می‌خوام شاه بشم» در جشنواره سی و سوم فجر در بخش هنر و تجربه به نمایش درآمد.

برچسب‌ها: