هنر و تجربه : دوربین سوپر ۸ که انقلابی در فیلم‌سازی آزاد و آماتور را رقم زد، پنجاه ساله شد. این روزها نیم قرن از زمانی می گذرد که شرکت کداک دوربین سوپر ۸ (میلی متری) را معرفی کرد؛ دوربینی که خیلی از فیلم‌سازان حرفه‌ای و جهانی فعلی اولین تجربه‌هایشان را در ساخت فیلم با آن ثبت کرده‌اند.

البته کداک، در سال ۱۹۳۲ یک دوربین استاندارد ۸ میلی متری به نام «سینه کداک هشت» تولید کرده بود اما آن دوربین مشکلاتی داشت که آماتورها نمی‌توانستند با آن کار کنند. اما با اضافه شدن فرمت جدید «سوپر» به آن، این مشکلات برطرف شد. اختراع کارتریج ۵۰ فوتی در سال ۱۹۶۵، فیلم‌سازی برای عموم مردم، قابل انجام و سهل الوصول شد و بسیاری از فیلم‌سازان موفق کنونی، از جمله استیون اسپیلبرگ، جی جی آبرامز، دیوید فینچر، تیم برتون، پیتر جکسون، ریچارد لینکلیتر و کریستوفر نولان ورودشان به دنیای کارگردانی با استفاده از دوربین سوپر ۸ گره خورده است. در طول این سال‌ها، فیلم‌سازان مذکور و هم‌چنین دیگر کارگردانان در فیلم‌هایی هم‌چون «قاتلین بالفطره»، «مبارز»، «آرگو» و غیره، از این دوربین استفاده کرده‌اند. شاید به سوپر ۸ به چشم یک دوربین آماتور نگاه شود اما برای زمان‌هایی که کارگردانان می‌خواهند تا برداشت‌هایی واقعی مربوط به زمان گذشته بگیرند که حس و حال همان زمان را منتقل کند، انتخاب مناسبی به نظر می‌رسد.

البته دوربین اصلی سوپر ۸ در ابتدا فیلم بی‌صدا ضبط می‌کرد؛ در ایران نیز سازندگان فیلم‌هایی که با سوپر ۸ گرفته شده بودند، برای صداگذاری روی آن باید فیلم را به خارج از کشور می‌فرستادند. اما سرانجام کداک حدود ۸ سال بعد یعنی سال ۱۹۷۳ نسخه دیگری از سوپر ۸ که صدا هم ضبط می‌کرد، تولید و روانه بازار کرد.

جی‌جی آبرامز کارگردان معروف و خالق «سفرهای ستاره‌ای» سال ۲۰۱۱ فیلمی به تهیه کنندگی استیون اسپیلبرگ با نام «سوپر ۸» ساخت که ادای احترامی به این دوربین و فرمت سوپر هشت میلی متری بوذ.

اندرو ایونسکی رییس و مدیرعامل شرکت کداک می‌گوید:«سوپر ۸ از امتحان گذر زمان پیروز بیرون آمده است. این دوربین، اولین عشق و تجربه بسیاری از فیلم‌سازان است؛ از مبتدی‌ها گرفته تا برندگان اسکار. با سوپر ۸، دوران حرفه‌ای افراد زیادی شروع و مهم‌ترین لحظات زندگی انسان‌ها به تصویر کشیده شده و پنج دهه در دنیای هنر حضور داشته‌است. به همان دلایلی که سوپر ۸ تاکنون در گذر زمان باقی مانده، در آینده نیز فرمت محبوبی باقی خواهد ماند».

گفتنی است شرکت دوربین سازی لاگمار (Logmar) نیز چندی پیش دوربین سوپر ۸ جدیدی را پس از ۳۰ سال تولید و معرفی کرده که بدین ترتیب به نظر می‌رسد از این به بعد نیز دوباره شاهد ساخت فیلم‌هایی با فرمت سوپر هشت باشیم.

منبع: ایندی وایر

 

 

برچسب‌ها: