هنر و تجربه: فیلم پرتغالی ۳۸۳ دقیقه‌ای و سه اپیزودی «شب‌های عربی» میگول گومز که با الهام از داستان‌های هزار و یک شب ساخته شده، به عنوان بهترین فیلم شصت و دومین دوره جشنواره سیدنی انتخاب شد.

این فیلم که ماه پیش در بخش دوهفته کارگردانان جشنواره کن برای اولین بار به نمایش درآمده بود جایزه ۴۸ هزار دلاری فیلم اول را کسب کرد. «لیز وات» کارگردان استرالیایی و رئیس هیات داوران امسال جشنواره سیدنی درباره فیلم «شب‌های عربی» که با اشارات سیاسی به جامعه کنونی پرتغال ساخته شده، گفت: «این ففیلم درباره دیدگاه و بلندپروازی سیاسی است که در مقابل مخاطب قرار می‌گیرد،‌ او را ناامید و در عین حال مجذوب خود می‌کند و در نهایت به ما یادآور می‌شود که سینما هم‌چنان ابزاری قدرتمند برای کاوش در روحیات انسانی است».

«شب‌های عربی» این جایزه را در رقابت با ۱۱ فیلم دیگر بخش مسابقه از جمله «قصه‌ها» رخشان بنی اعتماد و «تاکسی» جعفر پناهی به دست آورد. از جمله برندگان جایزه اصلی دوره‌های پیشین جشنواره فیلم سیدنی می‌توان به «دو روز و یک شب» (سال ۲۰۱۴)، «تنها خدا می‌بخشد»(۲۰۱۳)، «آلپ»(۲۰۱۲) و «جدایی نادر از سیمین» از ایران (۲۰۱۱) اشاره کرد.در بخش بهترین مستند هم، فیلم «فقط آن‌هایی که مرده‌اند» ساخته مشترک مایکل ویر و بیل گوتنتگ جایزه نخست را کسب کرد.

جشنواره فیلم‌های مستقل سیدنی از ۳ ژوئن (۱۲ خرداد) شروع شده بود و تا ۱۴ ژوئن (۲۳ خرداد) ادامه داشت.