هنر و تجربه: آیین دیدار با عوامل فیلم «اشکان، انگشتر متبرک و چند داستان دیگر» شامگاه گذشته (۲۴ خرداد) در سالن شماره۲ سینما فرهنگ برگزار شد.

سی‌وسومین آیین دیدار فیلم‌های هنر و تجربه، به نخستین ساخته شهرام مکری اختصاص داشت. در این آیین ویژه هنرمندان سینمایی بسیاری حضور داشتند؛ هنرمندانی هم‌چون سعید ابراهیمی‌فر، بابک کریمی، خسرو شهراز، مجید شیخ‌انصاری، پرویز آبنار، مسعود کرانی، مانی باغبانی، امید سهرابی، پدرام شریفی، عبد آبست، تارا اوتادی، سمانه وفایی، حسین مددی، احمد بهرامی، مریم مقدسی، بهتاش سنایی‌ها، علی کریم، ارنواز صفری و… از جمله حاضران در این آیین ویژه بودند.

پیش از آغاز نمایش فیلم، شهرام مکری در بخشی از صحبت‌هایش ابراز امیدواری کرد اشکان، انگشتر متبرک و چند داستان دیگر که حالا پس از ۹ سال تازه به اکران رسیده است، بتواند فیلم خوبی تلقی شود. مکری سپس به شوخی از عوامل فیلم ماهی و گربه که در مراسم حضور داشتند عذرخواهی کرد که در این فیلم “کات” وجود دارد.

مکری در ادامه از اتفاقاتی که در این سال‌ها بر سر فیلم آمده است، گفت: «در اولین مصاحبه‌ها پیرامون فیلم در سال ۸۵ به خبرنگارها می‌گفتم که فیلم به زودی اکران می‌شود. این اکران دائما به تعویق می‌افتاد و تاریخ‌های مختلفی که به رسانه‌ها اعلام می‌کردم، هیچ کدام عملی نشد. رفته رفته دیگر کسی سراغی از فیلم نگرفت تا به امروز که دیگر فیلم به اکران رسیده است.»

کارگردان ماهی و گربه با اشاره به این که چند سالی از ساخت فیلم می‌گذرد و احتمال  دارد نسخه دی‌وی‌دی فیلم در دست بسیاری از دوستان باشد، افزود: «از همه کسانی که دی‌وی‌دی فیلم را در اختیار دارند هم تقاضا می‌کنم یک بار هم برای تماشای آن به سینماها بیایند تا ادای احترامی باشد به گروه سازنده فیلمی که سال‌ها فرصت اکران نداشته است.» در ادامه کارگردان اشکان، انگشتر متبرک و چند داستان دیگر، از دیگر عوامل فیلم خود خواست تا روی صحنه بیایند. مهدی کریمی، سعید ابراهیمی‌فر، سمیرا برادری، صدف احمدی، پگاه طبسی‌نژاد، مهدی پاگزاد، آرش  وصافی، پیام عزیزی، علی اعلایی، هوتن مکری، احمد صالحی، ابوذر صفاریان ، لادن کنعانی و…  از جمله عوامل فیلم بودند که بر روی صحنه حاضر شدند.

سعید ابراهیمی‌فر در بخشی از صحبت‌ها خود از تاخیر ۹ ساله در اکران فیلم گلایه کرد: «از آن‌جا که تکنولوژی تصویربرداری و ابزارهای تکنیکال سینمایی به سرعت در حال تغییر و به روز شدن است، فیلم که ۹ سال پیش ساخته شده، طبیعی است که دارای نقائصی باشد. فیلم تا حد زیادی مظلوم واقع شد. همه می‌دانیم فیلم باید دو مرحله را طی کند. یکی مرحله تولید و دیگری مرحله اکران و پخش آن. متاسفانه در کشور ما، بسیاری از سازندگان و تهیه‌کنندگان به بخش دوم توجهی نمی‌کنند. بنابراین خیلی از فیلم‌های باارزشی که ساخته می‌شود به وقت خودش اکران نمی‌شود و این جای گلایه دارد. با این حال بسیار خوشحالم که در نهایت امروز به اکران رسید.»

در ادامه سمیرا برادری- دستیار کارگردان و برنامه‌ریز فیلم- با ابراز خوشحالی از این که عوامل پس از سال‌ها در کنار یک‌دیگر جمع شده‌اند، گفت: «گروه بی‌نظیر و جوانی بودیم که در کنار هم فیلم را به سرانجام رساندیم. البته که در آن سال‌ها کم‌تجربه‌تر بودیم.» برادری هم‌چنین جای چند تن از بازیگران فیلم از جمله علی سرابی، سیامک صفری، سینا رازانی، رضا بهبودی، بهاران بنی‌احمدی و هوشنگ قوانلو که نتوانستند در مراسم حضور داشته باشند را خالی کرد.

در پایان مکری اکران ویژه شب گذشته را به امید اله‌داد مدیر تولید جوان که در همان سال ساخت فیلم در اثر ایست قلبی درگذشته است، تقدیم کرد و یاد او را زنده نگه داشت.

فیلم «اشکان، انگشتر متبرک و چند داستان دیگر» به کارگردانی و نویسندگی شهرام مکری  و تهیه‌کنندگی مهدی کریمی از نیمه خرداد در گروه سینماهای هنر و تجربه به اکران رسیده است و در طول همین چند روز با استقبال بسیار خوبی از سوی تماشاگران مواجه شده است. پیش از این فیلم ماهی و گربه فیلم دیگر این کارگردان نیز در این گروه به اکران شده‌است.