هنر و تجربه: پانزدهمین جشن حافظ که به همت مجله دنیای تصویر برگزار می‌شود و از برگزیدگان تلویزیونی و سینمایی آثاری که در سال گذشته به نمایش درآمده‌اند تقدیر می‌کند، شب گذشته ۲۶ خرداد در تالار وزارت کشور برگزار شد.

در این جشن، «جایی برای زندگی» به کارگردانی محسن استادعلی به عنوان بهترین مستند سال و آنا نعمتی برای بازی در «انارهای نارس» بهترین بازیگر زن سینمایی شناخته شدند.

جایزه فیلم مستند که اولین جایزه اهدا شده در مراسم دیروز بود، محسن استاد علی را به عنوان بهترین مستندساز سال انتخاب کرد. استادعلی زمان دریافت این جایزه از دو مستندساز باسابقه و فقید سینمای ایران، محمدرضا مقدسیان و مرتضی ندایی یاد کرد. جایی برای زندگی هم اکنون در گروه هنر و تجربه اکران است. در بخش بهترین مستند حافظ، فیلم‌های دیگری از گروه هنر و تجربه هم‌چون «آتلان» (معین کریم‌الدینی) ، «از ایران یک جدایی»(آزاده موسوی، کوروش عطایی) ، «شش قرن و شش سال(مجتبی میرتهماسب)» نیز نامزد دریافت جایزه بودند.

رامبد جوان و عادلی فردوسی پور دو تندیس حافظ برای بهترین اجرای تلویزیونی به خاطر برنامه‌های «خندوانه» و «نود» دریافت کردند. مهران رجبی برای «دردسرهای عظیم» و «معراجی‌ها» و ریما رامین‌فر برای «پایتخت ۳» بهترین کمدین های تلویزیونی مرد و زن سال شناخته شدند. تندیس حافظ بهترین بازیگر مرد و زن درام تلویزیونی نیز به ترتیب به داریوش ارجمند برای بازی در سریال «ستایش ۲» و شبنم مقدمی برای نقش آفرینی در سریال «مدینه» اهدا شد. محسن تنابنده جایزه بهترین فیلم‌نامه تلویزیونی را برای مدیریت تیم نگارش سناریوی سریال «پایتخت ۳» از آن خود کرد. بهترین ترانه‌های سال هم دو جایزه مشترک داشت و پس از آن همایون شجریان برای خواندن تیتراژ پایانی فیلم «آرایش غلیظ» و شهرام ناظری هم برای سرودن تیتراژ «ایران برگر» جایزه کسب کردند. دو جایزه پایانی بخش تلویزیونی به انتخاب بهترین کارگردان و بهترین سریال تلویزیونی سال گذشته اختصاص داشت. بهروز شعیبی برای ساخت سریال «پرده نشین» تندیس حافظ گرفت و حمید مدرسی تهیه کننده و حمید جبلی هم با حضور روی صحنه، جایزه ساخت بهترین سریال تلویزیونی را برای «کلاه قرمزی ۹۳» به خانه بردند. 

هیات داوری جشن دنیای تصویر سه جایزه ویژه در این مراسم اهدا کردند. امیر پوریا منتقد و روزنامه نگار با سابقه سینمای در حوزه ادبیات سینمایی تندیس حافظ گرفت. پس از پخش کلیپی از دوران کاری مرضیه برومند و ساخت سریال‌هایی چون «مدرسه موش‌ها»، جایزه یک عمر فعالیت هنری را دریافت کرد. و اما جایزه ویژه هیات داوران به فیلم «رد کارپت» ساخته رضا عطاران رسید. علاوه بر این‌ها حسن زاهدی هم برای صدابرداری فیلم سینمایی «ایران برگر» عنوان بهترین دستاورد فنی و هنری سینمایی را به خود اختصاص داد. در این شاخه، عبدالله اسکندری برای چهره پردازی «لامپ صد»، بهرام دهقانی برای تدوین «رخ دیوانه»، محسن شاه ابراهیمی برای طراحی صحنه و دکور «شهر موش‌ها ۲»، سپیده عبدالوهاب برای تدوین «چند متر مکعب عشق» و وحید قطبی زاده برای جلوه‌های ویژه بصری «رخ دیوانه» نامزد دریافت جایزه بودند. هم‌چنین «متروپل» و «چند متر مکعب عشق»به ترتیب برای بهترین موسیقی متن و فیلم‌برداری مورد تقدیر قرار گفتند. بهروز افخمی هم به زعم داوران جشن دنیای تصویر، بهترین فیلم‌نامه را برای «آذر، شهدخت پرویز و دیگران» نوشته بود.مجید برزگر و حامد رجبی نیز برای نگارش فیلم‌نامه «پرویز» نامزد کسب تندیس حافظ بودند.

در بخش بازیگری مرد و زن، هر کدام دو تندیس حافظ اهدا شد. در اولی مجید صالحی برای نقش آفرینی در «استراحت مطلق» و امین حیایی برای به تصویر کشیدن مصائب یک معلول در «خانوم» که از هر دو دست فلج است، بهترین بازیگران مرد سال گذشته انتخاب شدند.  لوون هفتوان برای نقش آفرینی در «پرویز»  نامزد بود. اما در بخش بهترین بازیگر زن، گوهر خیر اندیش برای بازی در «آذر ،شهدخت پرویز و دیگران» منتخب هیات داوران شناخته شد. تندیس حافظ دیگر این بخش به آنا نعمتی رسید. او برای بازی غیرکلیشه‌ای‌اش در فیلم «انارهای نارس» این جایزه را گرفت. نعمتی در مورد نحوه حضورش در این فیلم گفت:«نقشم در انارهای نارس را خیلی دوست دارم. تشکر می‌کنم از حمیدرضا مصطفوی، کارگردان جوانی که من را متقاعد به بازی در این نقش کرد. ممنونم از او که من را وادار به حضور در این نقش کرد. آرزوی داشتن تندیس حافظ را داشتم و حالا خیلی خوشحالم».انارهای انارس از بهمن ماه سال گذشته در گروه هنر و تجربه اکران شد و نمایش آن هم چنان ادامه دارد.

دو جایزه پایانی مراسم دیشب انتخاب بهترین کارگردان سینمایی و بهترین فیلم سینمایی بود. حمید نعمت الله برای ساخت «آرایش غلیظ» از شهرام مکری پیشی گرفت و بهترین کارگردان شد و جایزه بهترین فیلم جشن دنیای تصویر هم به فیلم «ایران برگر» ساخته مسعود جعفری جوزانی تعلق گرفت.