هنر و تجربه:  مارتین اسکوسیزی در هفتمین جشنواره فیلم لومیر، جایزه افتخاری آن را دریافت می‌کند.

جایزه لومیر توسط تیری فرمو، مدیر جشنواره کن و برتران تاورنیه فیلم ساز معروف در سال ۲۰۰۹ به راه افتاده و برای تقدیر از یک کارگردان سینمایی یا شخصیتی مهم در شهر لیون فرانسه اهدا می‌شود؛ دلیل انتخاب شهر لیون این است که این شهر، جایی است که سینماتوگراف برای اولین بار توسط برادران لومیر اختراع شد و در همان جا نیز اولین فیلم‌شان «کارگران کارخانه را ترک می‌کنند» در سال ۱۹۸۵ ساخته شد.

در بیانیه‌ای که توسط این جشنواره منتشر شد آمده است: «جایزه لومیر به خاطر دوران فیلم‌سازی اسکورسیزی، عشق باشکوه‌اش به سینما، جنگ خستگی ناپذیرش برای حفظ فیلم‌های قدیمی، مهربانی و حمایت‌اش از فیلم‌سازان جوان در سراسر دنیا و البته لبخند دلنشین‌اش به او اهدا می‌شود».

جشنواره لومیر از ۱۲ تا ۱۸ اکتبر (۲۰ تا ۲۶ مهر) در شهر لیون فرانسه برگزار می شود و اسکورسیزی ۷۳ ساله جایزه‌اش را روز ۱۶ اکتبر دریافت می‌کند. از دریافت‌کنندگان قبلی این جایزه می‌توان به پدرو آلمادوار، کوئنتین تارانتینو، کلینت ایستوود، ژرار دوپاردیو، کن لوچ و میلوش فورمن اشاره کرد.

اسکورسیزی سابقه ساخت فیلم‌های ماندگاری در تاریخ سینما از جمله «گاو خشمگین»، «راننده تاکسی»، «عصر بی‌گناهی»، «مرحوم» و …. و همچنین کسب جایزه اسکار کارگردانی را در کارنامه خود دارد.