هنر و تجربه: فیلم کلاسیک تابستانی «آرواره‌ها» در سالگرد چهلمین سال اکران پرفروشش، مجدداً به روی پرده سینماهای آمریکا می‌رود.

این فیلم در این هفته (۲۱ و ۲۴ ژوئن) به صورت محدود در ۵۰۰ سالن سینمای آمریکا به نمایش درمی‌آید و قبل از نمایش آن نیز در مورد میراث باقی مانده از این اثر سینمایی سخنرانی‌هایی انجام می‌شود. استیون اسپیلبرگ با اقتباس از کتاب پیتر بنچلی که هم‌نام فیلم است آن را کارگردانی کرد. موسیقی  جان ویلیامز، و استفاده از جلوه‌های ویژه‌ای که برای آن زمان در نوع خود بی‌بدیل بود، از عناصر جدایی ناپذیر این اثر که حالا کلاسیک شمرده می‌شود به حساب می‌آید. واژه «بلاک باستر تابستانی» نیز با این فیلم بود که اختراع شد.

آرواره‌ها سومین فیلم اسپیلبرگ،داستان حمله یک کوسه به ساکنین یک جزیره و تلاش برای به دام اندختن آن است که سال ۱۹۷۴ با بازی روی شیدر، رابرت شاو و ریچارد دریفوس و با بودجه‌ای زیر ۱۰ میلیون دلار ساخته شد و سال بعد نیز، در اکران به فروشی ۴۶۰ میلیون دلاری در سطح جهان دست پیدا کرد. آرواره‌ها بعدها به جایگاهی رسید که رتبه ۵۶ را در بین ۱۰۰ فیلم برتر تاریخ به انتخاب انستیتو فیلم آمریکا به دست آورد.