هنر و تجربه- مهدیه فرشادجو: در پایان سال، خیلی از دانش‌آموختگان دانشکده احتمالا از شنیدن پند و نصیحت‌های عاقلانه‌ بزرگ‌ترها که با تاکید در گوش‌شان می‌خوانند تا برای ورود به زندگی واقعی آماده شوند، چندان دلخوشی ندارند. با این حال، فارغ‌التحصیلان امروزی، که با دورنمای کاری دشواری روبه‌رو هستند و بدهکار وام‌های سنگین دانشجویی، علاوه بر تردیدهای معمول همراه این تغییر بزرگ در زندگی، واقعا نیازمند این نصیحت‌ها هستند.خوش‌بختانه، خیلی لازم نیست دنبال این پندها بگردند چون در همان جشن‌های پایانی دانشگاه به حد کفایت هست! رسم حضور آدم های مشهور در جشن پایان سال تحصیلی خیلی جدید نیست ولی هر سال بهتر از قبل برگزار می‌شود. در ادامه چند نمونه‌ جالب و خواندنی از نصیحت‌های چهره‌های مشهور سینمایی برای فارغ‌التحصیلان سینما را برای‌تان انتخاب کرده‌ایم.

رابرت ردفورد: شما موتورهای تغییر جامعه هستید
سخنرانی آغازین برای دانش‌آموختگان کالج کالبی شهر واترویل در ایالت مین بر عهده‌ رابرت ردفورد، بازیگر، فیلم‌ساز و فعال اجتماعی بود. او که دو بار برنده‌ جایزه اسکار بازیگری شده و کارگردان و موسس جشنواره فیلم‌های مستقل ساندنس است، خطاب به دانشجویانی که نوه‌اش هم در بین‌شان بود، از ارزش تحصیل و امید گفت و پیش از آن‌که از اطمینانش به آن‌ها به عنوان موتورهای تغییر جامعه سخن بگوید، به آن‌ها هشدار داد که دنیای پیش روی‌شان بسیار خشن است:«فکر می‌کنم این داستان باید از نو گفته شود و جدا باور دارم، این شمایید که باید انجامش بدهید.»

مارشال کری: رویاهای‌تان را دنبال کنید
مارشال کری مستندساز و نامزد دو جایزه‌ی اسکار، که برای مستندهای برگزیده‌اش، «جنگ خیابانی»، «رویاهای رقابتی» و تازه‌ترین اثرش، «نشانه بگیر و بزن» مشهور است، با دانش‌آموختگان دانشگاه کویینز شارلوت سخن گفت و پند و اندرزش را با اشاره‌ای طنزگونه به اشتباهی شروع کرد که درسال ۲۰۱۵ در توییتر بین نام او و استفان کاری پیش آمده بود ودر پاسخ به خنده‌ جمعیت گفت: «دیگه ببخشید. من فقط می‌خوام این بالا بهترین کاری که ازم برمیاد را انجام بدم.» و البته بهترین او واقعا خوب بود: «با زندگی جسورانه برخورد کنید و رویاهای‌تان را دنبال کنید.» او از داستان‌های نامزدی‌اش در ابتدای کار مستندسازی گفت و نیز از شکست‌هایی که طی راه تجربه کرده بود.

متیو مک‌کانهی:برای بیش‌تر شما آینده هنوز مبهم است
مک‌کانهی که برنده‌ جایزه‌ی اسکار و نامزد جایزه‌ی بازیگری امی بوده، خوب خودش را می‌شناسد. او در سخنرانی‌اش از چیزهایی که در این نقطه از زندگی می‌داند و نمی‌داند گفت و به‌ روشنی از ترس‌های دانش‌آموختگان گفت: «برای بیش‌تر شما آینده هنوز مبهم است و جواب همه‌ سوال‌های‌تان را ندارید…و این ترسناک است.» در ادامه او سیزده درس زندگی را که خودش در حرفه‌اش آموخته بود به آن‌ها داد از جمله این‌که «آن‌جایی که نیستید به اندازه‌ی آن‌جایی که هستید، مهم است.»

آلن آلدا:هنوز در حال یادگرفتن هستم
سخنرانی آلن آلدا  بازیگر و کارگردان انگلیسی بسیار عمیق و تفکربرانگیز بود: «امروز که همه‌ شما در سراسر کشور صحبت‌های مشابهی می‌شنوید،من دوست دارم به جایش چند نکته‌ خوب برای گذران زندگی به شما بگویم.» او از تردیدها سخن گفت و توضیح داد که این نامعلومی‌ها الزاما بد نیستند: «دلم نمی‌خواهد شما را گول بزنم و فکر کنید من همه چیز را می‌دانم و می‌دانم چه کار باید بکنم. من هنوز خودم در حال کشف و یادگرفتن هستم.»

رابرت دنیرو:شما از دست رفتید
سخنرانی رابرت دنیرو که برای «پدرخوانده دو» و«گاو خشمگین»برنده‌ اسکارشده، در این دانشگاه کاملا به شیوه‌ی نیویورکی بود: « شما موفق شدید…در اصل کار‌تان ساخته شد و از دست رفتید!» او به سخنانش ظاهری شیرین نداد و همین باعث خنده و تشویق حضار شد. خطابه‌ کنایه‌آمیز او با پند و حکمت درهم آمیخته بود: «وقتی با هنر سروکار دارید، احساس باید از عقل پیشی بگیرد، نه این‌که فقط دنبال رویا بروید، شما دارید به سرنوشت‌تان می‌رسید.» دنیرو در بخش دیگری از صحبت‌هایش خطاب به فارغ التحصیلان گفت: «در اینجا همان راهی که به فرزندان  نشان داده ام را با شما در میان می‌گذارم . این که هر ریسک لازمی را برای کامل‌تر شدن کارتان انجام بدهید، نه این که از ترس ناکامی اصلا به سراغ یک کار و هدف مهم نروید از شکست نهراسید زیرا چیزهای تازه‌ای را به شما می‌آموزد و مرتبه بعدی برنده‌تان می‌کند. شما باید شجاع باشید و ریسک کنید. شما مسئول همه قسمت‌های فیلمی که در آن بازی می‌کنید نیستید و اگر کل فیلم جواب نداد مسئولیت با کارگردان و همکاران اوست. اما قسمت مربوط به نقش شما، تمام و کمال جزو مسئولیت‌های شماست. از شما نمی‌خواهند روی آن نقش و ویژگی‌هایش  قضاوت کنید. فرقی نمی‌کند برای کدام کارگردان بازی می‌کنید، اسکورسیزی یا فلینی، به یک شکل باید همه هنرتان را بروز دهید.»