هنر و تجربه: تیام یابنده، که در دوره قبلی اکران فیلم‌های کوتاه در گروه هنر و تجربه، فیلم «impression-xps160» را بر روی پرده داشت، در بزرگ‌ترین جشنواره فیلم کوتاه آمریکا با فیلم «رنگان ۹۹» برگزیده شد.

جشنواره بین المللی فیلم کوتاه پالم اسپرینگز، جایزه ویژه هیات داوران بخشی به نام «پلی بر فراز مرزها» را به فیلم «رنگان ۹۹» ساخته تیام یابنده اهدا کرد. حامی این جایزه شرکت HP است و پاداش کسب آن، شرکت در کارگاه آموزشی آتی موسسه فیلم و تئاتر لی استراسبرگ در زمینه بازیگری پیشرفته، به ارزش ۲ هزار دلار است. «رنگان ۹۹» داستان سربازی ایرانی را در جریان جنگ هشت ساله بازگو می‌کند که سربازی عراقی را اسیر کرده است.

بیست و یکمین دوره جشنواره فیلم کوتاه پالم اسپرینگز هم‌چنین فیلم «ادامه بده» به کارگردانی رافائل هایدر را به‌عنوان بهترین فیلم خود انتخاب کرد. فیلمی که داستان یک زوج مسن و کار کشیدن از درازگوش پیرشان در راه سر و سامان دادن به مزرعه آنها را روایت می‌کند. این فیلم علاوه بر کسب جایزه ۵ هزار دلاری، به آکادمی علوم و فنون هنرهای سینمایی آمریکا معرفی می‌شود تا برای کسب اسکار بهترین فیلم کوتاه رقابت کند. جایزه بزرگ هیات داوری و وجه نقد ۲ هزار دلاری نیز به «پایان» ساخته یورن ترلفال رسید. جایزه تحت عنوان «فیلم ساز مستعد آینده» هم به رافائل آیدار برای فیلم «زیردریایی» از برزیل اهدا شد.

شرکت دوربین‌سازی پاناویژن نیز از میان فیلم‌های ساخته شده در آمریکای شمالی به فیلم برگزیده‌اش، یک پکیج دوربین پاناویژن و وسایل مکمل آن به ارزش ۶۰ هزار دلار جایزه می‌دهد که شانس کسب آن امسال در اختیار فیلم «مارتا رز» اثر باربارا کیگاروعا قرار گرفت.

مستند «تیم بدن ۱۲» هم به عنوان بهترین فیلم مستند کوتاه شناخته شد. داستان این مستند در مورد گروهی افراد شجاع است که در زمان شیوع ویروس ابولا در کشور لیبریا، مسئول جدا کردن اعضای بدن افراد مبتلا بودند. «داستان خرس» هم بهترین انیمیشن کوتاه و «چای خوردن با هم» بهترین فیلم کوتاه از نگاه مخاطبان شناخته شد.

بیست و یکمین دوره جشنواره فیلم‌های کوتاه پالم اسپرینگز امسال با نمایش بیش از ۳۳۰ فیلم کوتاه از ۵۰ کشور جهان، از ۱۶ تا ۲۲ ژوئن (۲۶ خرداد تا ۱ تیر) برگزار شد.