هنر و تجربه: فیلم «نگهبان شب» به کارگردانی پیر جولیوت موفق به کسب جایزه جام طلایی بهترین فیلم از هجدهمین دوره جشنواره فیلم شانگهای شد.

جایزه بزرگ هیات داوران جشنواره فیلم شانگهای نیز به «کاغذ سفید» ساخته «ژاک لوسینسکی» از لهستان رسید و کائو بائوپینگ برای فیلم «بن‌بست» از چین جایزه بهترین کارگردانی این رویداد سینمایی را به خانه برد.

در بخش بازیگری نیز ونگ چائو، دوان بیهونگ و گو تائو برای بازی در «بن بست» به صورت مشترک جایزه بهترین بازیگر مرد را از آن خود کردند و کریستا کاسونن برای بازی در فیلم «قابله» محصول مشترک فنلاند و لیتوانی جایزه بهترین بازیگری زن جشنواره را کسب کرد. در سایر بخش‌ها، «پاتریک توبین» برای فیلم «کیک» از آمریکا عنوان بهترین فیلم‌نامه را به‌دست آورد و هم‌چنین جایزه بهترین اثر مستند نیز به «شعر ما» به کارگردانی وو میهو و کین ژیائو از چین اعطا شد.

جمعه گذشته فیلم «سیزده» ساخته هومن سیدی در بخش استعدادهای جدید آسیایی این جشنواره موفق به کسب جایزه بهترین فیلم و بهترین فیلم‌برداری (علی تبریزی) شد. فیلم «جامه‌دران» ساخته حمیدرضا قطبی نیز دیگر نماینده سینمای ایران در بخش رقابتی جشنواره بود. همچنین فیلم «پریدن از ارتفاع کم» اولین ساخته حامد رجبی به تهیه‌کنندگی مجید برزگر نیز در بخش پانورامای این رویداد سینمایی حضور داشت.

هجدهمین دوره جشنواره فیلم شانگهای چین با نمایش حدود ۳۹۱ فیلم و با ریاست آندری زویاگینتسف،کارگردان مطرح روسیه‌ای بر هیات داوران، از تاریخ ۱۳ تا ۲۱ ژوئن (۲۳ تا ۳۱ خرداد) برگزار شد.

برچسب‌ها: