هنر و تجربه: زمانی که تری ادوارد شولتز کارگردان فیلم «کریشا» هم جایزه بزرگ و هم جایزه بهترین فیلم از نگاه مخاطبان را در جشنواره جنوب از جنوب غربی گرفت، خود را روی ابرها می‌دید. اما پس از قبول شدن در بخش هفته منتقدین جشنواره کن و انعقاد قرارداد پخش جهانی، بخت و اقبال بیشتری به او رو کرد.

شولتز که «کریشا» اولین فیلم اوست، قواعد فیلم‌سازی را با مطالعه کتاب و تجربه کردن با دوربین از سنین پایین فرا گرفته و هنگام ساخته شدن فیلم «درخت زندگی» و «سفر زمان »ترنس مالیک، دوره‌ای هم سر صحنه این دو فیلم، کارآموزی کرده است. شولتز کارگردان، داستان فیلمش را از یکی از معضلات خانواده خودش برداشت کرده و از کریشا فیرچایلد و روبین فیرچایلد، خاله و مادر واقعی خودش در نقش‌های اصلی فیلم بهره گرفته است.

داستان از جایی شروع می‌شود که یکی از اعضای خانواده شولتز که معتاد است، در جمعی خانوادگی هشیاری خود را از دست می‌دهد و شولتز هم بر اساس این اتفاق، دست نوشته‌ای برای خود می‌نویسد. این دست نوشته سپس به دست مایه‌ای برای ساخت فیلمی کوتاه توسط او ختم می‌شود. خود او می گوید:«دید خوبی به مدرسه فیلم رفتن نداشتم و خودآموزی کردم. اما در راه ساخت این فیلم کوتاه فشار عصبی زیادی را تحمل کردم؛ چون همه کارها را خودم انجام می‌دادم. آنقدر درمانده شده بودم که فیلم را به گوشه‌ای پرت کردم و دو سال بعد سراغ آن را گرفتم تا تدوینش کنم».

فیلم کوتاه مورد نظر، اولین بار سال ۲۰۱۴ در جشنواره جنوب از جنوب غربی به نمایش درآمد و با تقدیری که به خاطر فیلم‌برداری اثر شد، شولتز تصمیم گرفت تا فیلم کوتاهش را به بلند تبدیل کند:«به همراه خانواده‌ام که هنوز با آنها زندگی می‌کنم کمپینی در سایت کیک استارتر به راه انداختیم تا ۱۴ هزار دلار بودجه برای فیلم جمع آوری کنیم. اما از طریق اعضای خانواده، و دوستان چیزی حدود ۴۰ تا ۵۰ هزار دلار تهیه شد. پول زیادی برای ساختن یک فیلم سینمایی نبود اما با همین بودجه کم و زمان بندی فشرده، در ۹ روز، کل فیلم‌برداری را در خانه خاله‌ام و با تیمی خانوادگی از بازیگران انجام دادیم.» شولتز هم چنین در مورد نحوه فیلم برداری می‌گوید: «با دوربین‌های خوبی کار را گرفتیم. Red Epic و Red Scarlet. کار تدوین را هم در نرم افزار Adobe Premiere بر روی لپ تاپم انجام دادم.»

krisha1

مایکل سمانیک، طراح صدای «ارباب حلقه‌ها» دو هفته قبل از نمایش فیلم در کن، به کمک آن آمد تا مشکلات صدای فیلم را حل کند. شولتز درباره این همکاری توضیح می‌دهد: «بعد از جایزه فیلم در جشنواره جنوب از جنوب غربی، همه چیز خود به خود برایم پیش می‌آمد. دوستی تماس گرفت و گفت که حاضر است به طور رایگان روی صدای فیلمم کار کند. شانس به سمت من آمده بود».

اما کریشا فیرچایلد که نقش اول «کریشا» را بازی می‌کند حرف‌های جالبی می‌زند:«در شیکاگو مدرسه فیلم رفتم و آموزش بازیگری دیدم تا به لس آنجلس بروم و کار بازیگری کنم. اما در لس آنجلس، می‌گفتند که برای نقش اول یک فیلم، خیلی زشت هستم و برای نقش آدم‌های خبیث هم به قدر کافی زشت نیستم. برای همین، با صدایم کار کردم و وارد حیطه گویندگی شدم و به موفقیت هم دست پیدا کردم». اما در حالی که آموزش‌های بازیگری به او فرو رفتن در موقعیت‌های دراماتیک را یاد داده بود، خواهرش رابین، کار سخت‌تری را پیش رو داشت. کریشا می‌گوید:«هر چند بازیگر حرفه‌ای نیستم اما کار با خانواده‌ام حس راحتی به من داده بود. مشکل اصلی را سر صحنه‌های جنگ و جدال داشتیم. مادرمان که او هم در فیلم حضور دارد مشاعرش را از دست داده، به همین دلیل باید مدام به او یادآوری می‌کردیم که همه چیز بینمان خوب است.» شولتز در حال حاضر سرگرم نوشتن فیلم بعدی خود با نام «شب، وقت آن است» است.

منبع: اسکرین دیلی

برچسب‌ها: