هنر و تجربه: مارک فورستر، خالق آثاری چون «بادبادک باز»، «در جستجوی ناکجاآباد» و «بالماسکه هیولاها» فیلم‌نامه‌ای ساخته نشده از استنلی کوبریک، فیلم‌ساز اسطوره‌ای و فقید سینما را جلوی دوربین می‌برد. این فیلم که «سرازیری» نام دارد در سال ۱۹۵۶ توسط کوبریک به نگارش درآمده‌است.

«سرازیری» قسمت اول از یک سه گانه‌ است که لارن سلیگ، بری لوین و رنه ولف قصد دارند تا بر اساس فیلم‌نامه کوبریک آن را تولید کنند و مارک فورستر نیز علاوه بر کارگردانی قسمت اول، تهیه کننده قسمت‌های بعدی را نیز برعهده دارد.

سازندگان این فیلم اعلام کرده‌اند از حمایت و تشویق کامل خانواده کوبریک در راه ساخت این فیلم که مایه‌های ضدجنگی دارد و خالق «ادیسه فضایی ۲۰۰۱» آن را قبل از کارگردانی «راه‌های افتخار» نوشته است، برخوردارند. داستان فیلم در مورد پایان یک سری جنگ‌های داخلی میان دو سرهنگ و ژنرال در آمریکا و نحوه اقامت و چگونگی کنار آمدن آمریکایی‌ها با شرایط پس از این جنگ است.

مارک فورستر

فورستر در مورد ورودش به این پروژه می‌گوید:«من خودم را مدیون استنلی کوبریک و فیلم‌های الهام بخش می‌دانم. قبول کردن این پروژه یک افتخار و مسئولیت بزرگ است و از خانواده او به خاطر حمایتشان ممنونم. این فیلم‌نامه یک اثر قدرتمند با زوایای روان‌شناسی است و مطمئن هستیم که یک سه گانه بی‌نظیر از آن درخواهد آمد و به تجربه‌ای تبدیل خواهد شد که شور و علاقه‌مان به نگاه کوبریک را نشان می‌دهد.»

همچنین ولف تهیه کننده اثر توضیح می‌دهد:«این شانس بزرگ را داشتم تا دست نوشته‌های کوبریک بر روی این فیلم‌نامه را ببینم و از آن‌ها استفاده کنم. دست نوشته‌هایی که صدها نقشه، شمای مهندسی فیلم‌نامه و بریده‌ روزنامه که به صورت دقیق و حساب شده کار شده بودند در آن‌ها وجود داشت. او علاقه و بینش شگفت انگیزی به این بخش از تاریخ آمریکا داشته که در مورد آن نوشته است».

استنلی کوبریک که سال ۱۹۹۹ چشم از دنیا بست، سابقه ۱۳ بار نامزدی اسکار در شاخه‌های مختلف نویسندگی، بازیگری و کارگردانی و… داشت که برای طراحی جلوه‌های ویژه «ادیسه فضایی ۲۰۰۱» بالاخره موفق به کسب این جایزه شد.